Na sobě má červenou softshellovou mikinu, khaki sportovní kalhoty, goretexové boty a batoh s logem National Geographic. "Projdeme si kratší okruh kolem řeky Kamenice k Dolskému mlýnu," říká Filip Molčan o něco později za volantem černého land roveru, když za lehkého deště míří na patrolu do skalisek a kaňonů Českého Švýcarska.

Dvaatřicetiletý děčínský rodák pomáhá jako dobrovolný strážce hlídat nejmladší a nejmenší český národní park od loňska, příští rok, pokud projde testem, dostane i svou uniformu a odznak. I nadále bude ale rangerem zadarmo: "Baví mě to, mám to tady rád. Pro peníze bych to nedělal, chci pomoct."

Jako strážce se podílí na úklidu parku, kontroluje hnízdiště vzácných sokolů, obhlíží turistické stezky a jejich značení, a když je třeba, domlouvá a radí výletníkům.

Živí jej ale něco jiného – pobytu v přírodě hodně vzdáleného. Filip Molčan je úspěšným IT podnikatelem, který ze své roubenky v malebné obci Doubice u České Kamenice řídí počítačové firmy. A tento pátek odlétá do San Franciska, aby tam rozhýbal americkou pobočku mladší z nich nazvané Czechgeeks.

"Dlouho jsem byl takový ten klasický ajťák. Žili jsme v paneláku, a i když jsem chodil rád na výlety, život mimo město jsem si nedovedl představit," popisuje, jak se z typického mladíka od počítačů stal hodně neobvyklý programátor.

V české startupové komunitě je přitom Molčanovo jméno dobře známé, o svých byznysových zkušenostech přednáší v akcelerátoru StartupYard, byl jedním z prvních mladých podnikatelů, kteří vyrazili díky vládní agentuře CzechInvest na stáž do kalifornského Silicon Valley.

"Před šesti lety jsme si s manželkou chtěli koupit nový byt a náhodou jsme narazili na chalupu v Doubici. Teď už bych neměnil," dodává při pochůzce v lesích u Jetřichovic, nedaleko Pravčické brány či slavných soutěsek. Z domku vyráží jednou za týden do Prahy, jednou až dvakrát do Děčína, kde mají obě jeho společnosti hlavní kanceláře, často ale zůstává doma v bývalém chlívku, který si předělal na moderní hi-tech pracovnu.

Cena za invalidy

Molčan svůj první byznys rozjel před 12 lety, když zběhl z jaderné fakulty ČVUT a založil společnost Blue Point Solutions. Za ni s partnery (má v ní třetinový podíl) sklízejí už několik let různé ceny.

Postupně se z ní totiž stala sofistikovaná chráněná dílna: "Není to klasická firma, specializuje se na pomoc handicapovaným lidem. Většina z pětadvaceti programátorů jsou invalidé. Je ale stavěná tak, aby byla komerčně soběstačná, aby nežila jen díky státní podpoře." 

Mimo jiné vyvíjí s podporou operátora Vodafone sociální síť Disway.org, která sdružuje turistické poznatky postižených lidí.

Czechgeeks založil severočeský podnikatel před třemi lety s Miloslavem Novákem, majitelem technologické firmy Datasys. Zaměřují se na mobilní aplikace, upozornili na sebe třeba netradičním kalendářem Moredays či e-mailovým klientem Hello.

Mezi zákazníky Czechgeeks jsou jak mezinárodní korporace typu Samsung a Mail.ru, tak tuzemská banka ČSOB, energetická skupina ČEZ či ambiciózní start-upy jako Energomonitor.cz nebo DámeJídlo.cz. Firma má 18 zaměstnanců, obrat kolem 20 milionů a účetně je v mírném zisku.

"Z aktivního vedení firmy jsem odešel letos v červenci, chceme se teď víc zaměřit na zahraničí, proto jedu oprášit naše kontakty do USA. Kancelář tam už máme," vysvětluje Molčan, který v Kalifornii stráví zbytek září.

Zúčastní se mimo jiné prestižní konference TechCrunch Disrupt, která je jakýmsi festivalem začínajících IT projektů a firem. "Nehledáme ale investora, spíš jde o zajímavé tipy a kontakty," říká.

Do Ameriky

V Americe za posledních 12 let strávil spolumajitel Czechgeeks více než rok, a pokud plány na expanzi vyjdou, zřejmě se tam bude muset vydat na delší dobu zase.

"Dva nebo tři roky bychom tam s manželkou a naším čtyřletým synem zvládli, déle ale asi ne. Aspoň si to teď nedovedu představit," říká při výšlapu z kamenické soutěsky do Vysoké Lípy.

Jeden americký sen má, koupit si srub na samotě, třeba v Yellowstonském parku, a tam být s rodinou. "Jenže to není moc reálné. Tady jsem z divočiny za hodinu v Praze, tam by to bylo do civilizace jeden den," směje se. Navíc se taková idea prý moc nelíbí jeho manželce, učitelce na základní škole.