Pražský vrchní soud potvrdil v odvolacím řízení desetiletý trest pro zakladatele Harvardských investičních fondů Viktora Koženého. Jeho kolegovi Borisi Vostrému pobyt ve vězení zkrátil o rok.

Městský soud v Praze oběma mužům v červenci 2010 uložil desetileté tresty vězení. Kožený i Vostrý jsou stíháni jako uprchlí, jejich advokáti vinu svých klientů odmítají. Muži údajně způsobili Harvardskému průmyslovému holdingu (HPH) šestnáctimiliardovou škodu, kterou mají podle prvoinstančního soudu nahradit. Jejich obžaloba se týká celkem 110 obchodů s cennými papíry.

Sám Kožený již dříve označil proces s ním za "politický atentát ČSSD na privatizaci a jeho osobu". Pro server Týden.cz nyní zopakoval, že svou vinu odmítá. "Tento proces soudní korupce je čistě politický za účelem zničit moji osobu a zamezit mé politické účasti v ČR," uvedl.

S rozsudkem je naopak spokojen státní zástupce Jaromír Jindřich. Potvrdila se podle něj nejen vina obou mužů, ale také správnost jeho dřívějšího rozhodnutí zajistit majetek v hodnotě zhruba 700 milionů korun.

Také podle šéfa představenstva Harvardského průmyslového holdingu v likvidaci Karla Staňka pak bude možné nyní požádat o Koženého peníze, které jsou v Česku zablokované.

Podle Staňka stáli za Koženým agenti StB

Další prostředky však podle něj bude velmi problematické do holdingu získat. Staněk se také domnívá, že Kožený byl pouze tváří společnosti a za podvody stáli někdejší příslušníci StB.

Kožený s Vostrým podle státního zástupce v letech 1995 a 1996 převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili Harvardský průmyslový holding, který následně skončil v likvidaci.

Soud poslal exposlance Wolfa na 6 let do vězení. Navíc mu zvýšil "pokutu" na 5 milionů - čtěte ZDE

Dalík nemusí do vazby. Soud ho pustil na svobodu, žalobce se bojí jeho útěku - čtěte ZDE

Kožený zbohatl počátkem 90. let na české kuponové privatizaci. V roce 1990 v Praze založil fondy, které v první vlně kuponové privatizace získaly body od více než 800 tisíc držitelů investičních kuponů, což byla téměř desetina účastníků. Ve druhé vlně získala jeho společnost 292 milionů investičních bodů, čímž se zařadila na třetí místo v úspěšnosti správců.

Uprchlík Kožený má irské občanství a žije na Bahamách. Stíhán je i v USA, kde je obviněn mimo jiné z úplatkářství spojeného s privatizací v Ázerbájdžánu. Bahamy jej však dosud nevydaly. Vostrý žije podle dostupných informací ve středoamerickém státě Belize.