Na co statistický úřad dluží odpověď ?

Kdo "ušil" požadavky?

Vedení úřadu odmítá sdělit, kdo konkrétně zadával podmínky zakázky na zajištění sčítání lidu. Už v létě se objevilo podezření, že může vyhrát jen Hewlett-Packard.

Kdo vybíral členy komise?

V hodnotící komisi neseděli nezávislí experti na IT, software a statistiku, ale lidé z úřadu, demografka a dva státní úředníci - náměstek ministra průmyslu a tajemník ministryně školství. Kdo je vybral? To je podle úřadu tajné.

Hodnotila vůbec komise?

Zdá se čím dál jistější, že komise ve skutečnosti nabídky uchazečů nehodnotila. Ale že se spokojila s doporučením, které pro ni zpracoval jistý Radek Holiš, bývalý jednatel firmy zaměřené na IT služby. Proč zrovna Holiš? Vybrala si ho prý advokátní kancelář, která s úřadem na přípravě tendru spolupracovala. Vedení úřadu tvrdí, že o Holišově angažmá při hodnocení zakázky netuší.


O Radkovi Holišovi se toho moc nedozvíme. Pětatřicet let, magisterský titul, bývalý člen představenstva jedné akciovky. A přitom to byl loni na podzim muž s obrovskou mocí - právě na jeho doporučení získala firma Hewlett-Packard od státu půlmiliardovou zakázku.

Zakázku Českého statistického úřadu na zpracování dat ze sčítání lidu, kterou teď provází podezření z korupce a machinací.

HN už měsíc podivný tendr podrobně mapují - už na začátku se totiž objevilo podezření, že vítězství v soutěži bylo na prodej za 20 milionů.

Znepokojivé je, že statistický úřad není ochoten vysvětlit, jak se stalo, že rozhodnutí o vítězi v tak důležitém a lukrativním tendru významně ovlivnil právě Radek Holiš. Tedy jeden člověk, který není uznávaným expertem v oboru. A navíc bývalý zaměstnanec Hewlett-Packardu.

Zakázky umím, i neumím

Holiš nejprve souhlasí se schůzkou s HN, později ji ale ruší. O tom, jak se k hodnocení zakázky dostal a jaké má s podobnými tendry zkušenosti, do telefonu nechce podrobně mluvit. "Mám zkušenosti s dodávkami velkých IT systémů. Dělal jsem podklady pro taková výběrová řízení. Ale nikdy jsem v žádných výběrových komisích neseděl, to je pravda," uznává.

A co tedy vlastně vystudoval? Je odborníkem na počítačové technologie? "Součástí mého vzdělání je i IT," říká neurčitě Holiš. Lidé z branže ale tohle jméno neznají. "Nic mi to neříká," vrtí hlavou Jan Řehák, odborník na statistický software a ředitel společnosti SPSS, součásti koncernu IBM.

Příběh sporné zakázky na software pro sčítání lidu začal před Vánoci, kdy Vladimír Kovář, šéf známé firmy Unicorn, prohlásil, že si mohl koupit dva hlasy v hodnotící komisi. HN později odhalily, že v komisi neseděli nezávislí experti, ale buď jen lidi z nitra úřadu, nebo státní úředníci - třeba tajemník ministryně školství.
A právě proto je zvláštní, jak se vlastně Radek Holiš k hodnocení nabídek dostal. Podle týdeníku Respekt si ho najala advokátní kancelář Karla Fischera, která pro statistický úřad tendr zajišťovala.

Jak úřad, tak i advokát ale nic bližšího objasnit nechtějí - prý musejí dodržovat předepsanou mlčenlivost, protože tendr pořád ještě běží (zkoumá ho antimonopolní úřad).

HN získaly dokumenty, které naznačují, že členové komisí byli v celém tendru spíš jen do počtu: Holiš jim předal na 158 stránkách podrobné doporučení, kdo má zvítězit.

Neodpovíme, vyčerpali jsme

Z hodnocení vyplývá, že Unicorn získal 86,69 bodu, Hewlett-Packard 91,61. U jednotlivých požadavků pak rozebírá, co která firma nabídla

U některých je jasné, že laici by měli potíže porozumět. "Systém umožňuje vyhledávání informací subjektů metodami deterministického i stochastického ztotožnění (matchingu) s ohledem na zpracování nekvalitních dat v časných fázích distribuce," stojí třeba v zadání.

Rozuměli tomu komisaři, nebo se spolehli jen na Holišovo doporučení? "Můžu říct, že výsledky byly hodně těsné. Na všechno další mám ale mlčenlivost," říká člen komise, náměstek ministra průmyslu Luboš Vaněk.

Vedení úřadu na žádná nová zjištění kolem zakázky odpovídat nechce. "Považujeme možnost z naší strany přinést něco nového za vyčerpanou," píše v e-mailu místopředseda Stanislav Drápal.