Po šesti týdnech se v úterý znovu sešli poslanci na řádně svolané schůzi. Na program jednání nejsou zařazeny žádné nové zákony. Bude záviset na jednotlivých stranických klubech a poslancích, které předlohy se jim případně podaří do projednání v prvním čtení prosadit. Politici by měli na schůzi projednávat i návrhy, které vyvolávají mezi pravicovými a levicovými stranami ostré spory.

Zákonodárci by měli hlasovat o návrzích ČSSD, která chce navýšit mateřskou na loňskou úroveň, vyplatit mimořádný příspěvek důchodcům z dividendy ČEZ nebo již poněkolikáté zrušit zdravotnické poplatky.

Z tohoto seznamu má vzhledem k současným poměrům v dolní komoře Parlamentu reálnou šanci na prosazení pouze mateřská. Podporují ji ČSSD, KSČM a lidovci. KDU-ČSL chce, aby stát matkám doplatil mateřskou už od ledna. Socialisté hovoří o tom, že částky by se měly zvýšit od června.

Strany mají poslední možnost, aby tyto plány stihly prosadit do květnových voleb přes avizované veto Senátu a hlavy státu. ODS a zástupci TOP 09 nepodpoří žádné návrhy, které by dodatečně zvyšovaly schodek státního rozpočtu.

Poslanci by se mohli zabývat také balíkem protikorupčních opatření z dílny ministra vnitra Martina Pecina, nominovaného do vlády ČSSD. Občaští demokraté jeho návrhy dříve kritizovali, nyní připustili, že by jej mohli v prvním čtení podpořit.

ODS chce balík včetně protikorupčního agenta a institutu korunního svědka nechat postoupit do dalšího čtení, kde zástupci strany přednesou své pozměňovací návrhy. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu řekl předseda ODS Mirek Topolánek.

"Začíná vítězit názor, že pustit ten návrh v té podobě, jak je, do druhého čtení můžeme," řekl Topolánek. Své pozměňovací návrhy chce ODS představit v nejbližších dnech. Podobně chce postupovat i Strana zelených.

Boj o program

Na začátku schůze budou poslanci hlasovat o zařazení jednotlivých bodů na program, aby o nich vůbec mohli jednat.

Zákonodárci se také budou zabývat zákazem privatizace letiště Praha, který vrátil komoře prezident republiky. KDU-ČSL a levicové strany budou mít dostatek hlasů pro zákonné zastavení privatizace. Politici dostanou na stůl také senátní veto návrhu zákona o krajském referendu.

Lidovci se pokusí prosadit jako jeden z bodů zpřísnění hazardu nebo zákaz akcií na majitele. Zelení chtějí dostat na jednání sněmovny několik návrhů, třeba zákony regulující lobování nebo o omezení poslanecké imunity.

ČSSD chce na program zařadit návrhy na zavedení daňové progrese, o náhradním výživném, o zákazu anonymních akcií či předlohu o lobování, která by zavedla povinnost hlásit každou schůzku lobbisty s politikem.

Komunisté by do plánu rádi zařadili znovuzavedení vyplácení nemocenské za první tři dny neschopnosti a novomanželské půjčky.