Jiří Paroubek zahájil své sobotní vystoupení na programové konferenci ČSSD v Teplicích slovy "Vážení televizní diváci...". Když jako první pozdravil ty, kteří mítink sledovali u obrazovek, odhalil pravý účel setkání.

Nešlo totiž o vnitrostranickou diskusi ani o vyladění programových priorit, ale o obří předvolební show. Ta měla jednu velkou výhodu: díky přímému přenosu nestála Lidový dům moc peněz a přitom se dostala k lidem po celé republice.

Maturanti ples stihli

Marketingovou podstatu konference docela věrně ilustroval i fakt, že hokejista a budoucí poslanec Jiří Šlégr zaplatil teplické střední škole sto tisíc korun za to, že kvůli sociálnědemokratickému setkání začne o něco později její maturitní ples.

Maturanti se nakonec dostali ke stolům včas. Byť se vystupující dostávali do skluzu, v závěru byl čas hostů zkrácen a po rychlém tiskovém brífinku už z divadla mizely oranžové zástavy a nahrazovaly je abiturientské balonky.

Že se programová konference konala v divadle, bylo také příznačné, protože o divadlo se vskutku jednalo. Opulentní barevná scéna kontrastovala s odbytým zákulisím, promluvit mohly jen nejvýraznější tváře. Poselství, které setkání přineslo, by se dalo shrnout do dvou sdělení: 1) Je třeba zrušit nejvýraznější symboly Topolánkových reforem. 2) Je třeJi 00500061roubek s manelkou Petrouba posílit roli státu.

Ovšem na rozdíl od hlavního zahraničního hosta konference - slovenského premiéra Roberta Fica - který ve svém vystoupení otevřeně pojmenoval nutnost "zvětšit stát", se Paroubek takovému přiznání vyhnul. Za voláním po silnější regulaci trhu a zabránění další privatizaci se ale nic jiného neskrývá.

Svůj proslov Fico nečetl, měl spád a vtip, byl konkrétní, trefný, uvolněný. Ze sociálních demokratů se mu svou powerpointovou prezentací Ă la Ivan Langer jakžtakž vyrovnal jen středočeský hejtman David Rath. Jedna věc se ovšem sociálním demokratům nedala upřít. Po celý den z nich v Teplicích sálala jistota, že budou sestavovat novou vládu.

Zdeněk Škromach, stínový ministr sociálních věcí, dokonce oslovil na pódiu Michala Haška jako ministra zemědělství. A byl to znovu Škromach, kdo v duchu ostré levicové propagandy hrozil, že bohatí budou muset místo užívání si v bazénech a drahých autech odvádět více peněz do státní kasy.

Důležitou roli ve scénáři konference hrála manželka šéfa strany Petra Paroubková. Její tvář se objevila na velkoplošné prezentaci promítané na pódiu. Na závěr konference ji jihomoravský hejtman Michal Hašek pozval, aby se na jevišti připojila ke shromážděným volebním lídrům a dalším politikům sociální demokracie. S manželem v kuloárech ochotně pózovala fotografům.

Některé sociální demokratky už dříve vyjádřily rozpaky nad tím, nakolik Paroubková převzala roli hlavní ženské tváře ČSSD. "Je sice chvályhodné, když manželka podporuje svého muže politika, ale působí zvláštně, když s ním přijde na sjezd delegátů ČSSD, kde jsou jen skoro samí muži," řekla před časem serveru ParlamentniListy.cz šéfka hnutí sociálnědemokratických žen Jindřiška Maršová. Pozastavila se také nad kandidátními listinami ČSSD, na kterých je žen jen málo.

 

Související