Prezident Václav Klaus své letošní vystoupení na jubilejním stém žofínském fóru, které nemělo vymezené téma, zahájil poznámkou o tom, že se blíží konec "bratrovražedných utkání" evropských hokejových celků jako je Česko či Švédsko. Kdo totiž četl Lisabonskou smlouvu, podle Klause ví, že na budoucích mistrovstvích světa bude hrát už jen "jedna sborná EU".

Klaus se po pichlavé poznámce pustil do kritiky "boje" s prasečí chřipkou. Podle něj při prosazování očkování "převládl zcela zhoubný princip předběžné opatrnosti", který je neuchopitelný, nekvatifikovatelný. "Ale právě o to manipulátorům naší společnosti jde," řekl prezident.

Klaus si vzal na mušku i zastánce teorie zásadního vlivu člověka na globální oteplování. "Zastánci této zhoubné doktríny odmítají brát v úvahu standardní analýzu výnosů, odmítají uznat váhu a význam času, odmítají brát v úvahu obrovskou sílu lidské adaptability a nepředstavitelný pokrok techniky," prohlásil s tím, že zelená opatření znamenají "radikální omezení lidské svobody a prosperity".

"Skutečným problémem je dluhová past "

Další blok věnoval prezident úvaze o finančí a ekonomické krizi. Ta podle něho nebyla způsobena selháním trhu, ale selháním některých ekonomických subjektů. "Dnešní přeregulovaná ekonomika potřebuje všechno, jen ne regulace," varoval Klaus v narážce na snahu některých bohatých států zavést přísnější dohled.

Podle prezidenta česká ekonomika začne růst i bez výslovného boje státu s krizí, která už stejně odeznívá. "Nesmíme dopustit, abychom náš ekonomický problém uchopili stejně špatně, jako to děláme s problémem klimatu či chřipky," řekl.

"Nechme naši ekonomiku žít a neměňme parametry jejího fungování v této velmi křehké situaci," dodal prezident.

Skutečným ekonomickým problémem je podle Klause stav veřejných financí, rychlé zadlužování státu. "Jestli potřebujeme něco, pak je to vymanění z dluhové pasti, nikoli z krize," uvedl.

Klaus kritzoval sociálně demokratické vlády, které podle něj prohlubovaly státní dluh v době ekonomického růstu. Podle něj by politické strany neměly již v současnosti bojovat s krizí, ale s dluhovou pastí. "Jsme svědky veletrhu předvolebních dárečků,“ řekl prezident.

"Do voleb se zázrak udělat nedá, ale nevidím, že by se některá z relevantních politických stran chystala na zásadní povolební kroky k ozdravení veřejných financí," prohlásil prezident. Podle něj se česká ekonomika dostává do nejnebezpečnější situace za posledních 20 let.

Američanům jde jen o vlastní zisky

Na dotaz, jak se prezident staví k americké protikorupční iniciativě v Česku, Klaus odpověděl, že ji "hodnotí minusovým znaménkem. Těmto lidem nejde o zlepšení protikorupčních opatření, ale jen a jen o jejich vlastní zisky."

Americká obchodní komora, která zastřešuje téměř pět set firem, mezi nimi giganty jako Microsoft, Philip Morris nebo IBM, dává dohromady speciální tým, který ještě do květnových voleb připraví radikální novelu zákona o veřejných zakázkách. Netransparentní tendry jsou totiž podle Američanů klíčem ke korupci v Česku.

Související