Kdyby v Poslanecké sněmovně po květnových volbách zasedlo několik desítek zástupců nových stran, mohlo by to podle prezidenta Václava Klause "neskutečným a netušeným" způsobem změnit českou politickou mapu. Klaus to uvedl na 100. žofínském fóru v Praze.

Výsledky voleb si prezident předpovědět netroufal. Prezident si myslí, že dvě nejsilnější strany, jimiž jsou podle předvolebních průzkumů dlouhodobě ČSSD a ODS, získají v květnu dohromady výrazně méně parlamentních křesel než v předchozích volbách. Úbytek podle něj bude v kategorii desítek, ne jednotek poslanců.

"Jestli se najednou místo toho uvolní místo pro nějakých - nevím - 30, 40 poslanců úplně jiných, tak to může zamíchat naší politickou mapou, podle mě, netušeným, neskutečným způsobem. Jestli to bude ku prospěchu věci - nevím. Že politika potřebuje změnu - ano. Že by potřebovala nové tváře a nové ideje - ano. Ale jestli zrovna tohleto bude ta cesta - netroufám si odhadovat," prohlásil prezident.

Klaus už počátkem března v rozhovoru pro televizi Nova před volbou nových politických stran jen pro jejich neokoukanost varoval. Požádal tehdy voliče, aby přemýšleli, komu dají svůj hlas.

"Ta situace je úplně nová. Já myslím, že donedávna lidé víceméně věděli (koho volit), a ty volební preference byly stabilní. Teď se to najednou všechno změnilo, to je riskantní situace," uvedl prezident. Dodal, že lidé v nejistotě můžou "vytahovat z klobouku" nějakou neokoukanou stranu, na které není nic světoborného kromě toho, že je nová a neokoukaná.

Po posledních volbách do sněmovny v roce 2006 měly ODS a ČSSD ve dvousetčlenné dolní komoře dohromady 155 křesel, po volbách v roce 2002 to bylo 128 křesel. Podle dnes zveřejněného modelu agentury STEM by teď měly ve sněmovně společně 131 poslanců.
Sněmovní volby se budou konat 28. a 29. května. Různé předvolební průzkumy ukazují, že velkou šanci získat parlamentní zastoupení mají z dosavadních stran ČSSD, ODS a KSČM a z nových především TOP 09.

Šance má podle průzkumů i KDU-ČSL a strana Věci veřejné. Politologové přitom upozorňují, že větší naděje mají lidovci, jejichž voličské jádro je mnohem pevnější než v případě strany Věci veřejné. Pod hranicí volitelnosti jsou zelení.
Související