Senát ve středu zamítl návrh poslanců KDU-ČSL na zvýšení mateřské na úroveň loňského roku. Senátorům ODS a TOP 09 se nelíbilo, že by zvýšil schodek rozpočtu o další zhruba dvě miliardy korun. Součástí návrhu je také opětovné proplácení ošetřovného v prvních třech dnech nemoci.

Novelu nyní dostane na stůl sněmovna. S největší pravděpodobností se jí povede veto Senátu přehlasovat, protože návrh podporují poslanci ČSSD, KSČM, lidovci a zelení. Dohromady mají 109 hlasů, potřebují 101.

Očekává se, že po horní komoře vrátí předlohu i prezident, který avizoval, že nepodepíše žádný ze zákonů navyšujících deficit veřejných financí. Zákonodárci si proto musí pospíšit, pokud chtějí mateřskou stihhnout prohlasovat do květnových voleb.

Senátorka: Vyšší mateřská = vyšší porodnost

Pravicoví senátoři pro zamítnutí návrhu argumentovali především tím, že snížení mateřské bylo schváleno kvůli úsporám v rozpočtu pro letošní rok. Kromě toho prý několik tisíc měsíčně navíc porodnost nezvýší. "Kdyby byla pravda, že blahobyt zvyšuje porodnost, nemohly by se děti vejít do žádné ze školních budov, protože nikdy si naše společnost nežila tak dobře," prohlásil senátor ODS Jiří Liška.

Jeho stranický kolega Jaroslav Kubera argumentoval tím, že už nyní se každé dítě rodí s dluhem přes 100 tisíc korun. Zvýšení mateřské by podle něho tento dluh ještě zvýšilo, protože stát by si na to opět půjčil.

Naopak senátorka ČSSD Alena Gajdůšková tvrdí, že zvýšením mateřské by se zvýšila i porodnost. "Všichni jsme zaznamenali baby boom, který byl důsledkem propopulačních opatření sociálně demokratických vlád. Ale my jsme také už zaznamenali pokles porodnosti, který se projevil během dvou let po nástupu Topolánkovy vlády," řekla senátorům.

Dávka pomoci v mateřství je snížena od 1. ledna. Nově se vyplácí pouze 60 místo 70 procent vyměřovacího základu. Pokud tedy žena před nástupem na mateřskou vydělávala 20.000, dostane na mateřské o 3150 korun méně než v roce 2009. Snížení mělo platit jeden rok.

Novela měla mateřskou zvýšit zpět na 70 procent vyměřovacího základu. Kromě toho měl být všem matkám zpětně doplacen rozdíl mezi loňskou a letošní mateřskou. Toto mělo státní kasu vyjít na 1,5 miliardy korun.

Součástí návrhu je i změna v proplácení ošetřovného. To by mělo být vypláceno od prvního dne nemoci. Jde o dávku, kterou pobírají nejčastěji rodiče, kteří pečují o nemocné děti. Kvůli přijetí vládního úsporného balíčku se ošetřovné od ledna vyplácí až od čtvrtého dne nemoci stejně jako nemocenská. Tato změna by stála dalších 400 milionů korun.