Brněnská kauza

 

Zatčení Aleše Kvapila

V polovině února policisté zatkli starostu Brna-Žabovřesk Aleše Kvapila (ODS). Kvapil si podle detektivů řekl o čtyřmilionový úplatek, peníze chtěl po firmě, která potřebovala stavební povolení.

ODS se distancuje

Kvapila ODS "hodila přes palubu". Šéf strany Mirek Topolánek prohlásil, že Kvapil, šestka pro květnové volby do sněmovny, nemůže zůstat mezi kandidáty na jižní Moravě.

Výběrčí?

Dalším aktérem se stal bývalý tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný, člověk s pověstí zákulisního hráče brněnské ODS. Vyšlo najevo, že mezi zatčenými byl i on. Policisté ho zadrželi s milionovým úplatkem.

Podnikatel povolal policii

Korupci ohlásil Jiří Štopl, spolumajitel firmy, která chtěla v Žabovřeskách postavit budovu Sono centra - koncertní sál s restaurací a ubytováním.

Ve hře byl tento projekt

Kvapil krátce po zatčení přišel o celou svou politickou kariéru. Skončil nejen jako starosta Brna-Žabovřesk, ale i jako člen Občanské demokratické strany. Kvapil s Novotným jsou ve vazbě. Nahoře vizualizace projektu, na který chtěl Štopl povolení.

 

Ty nahrávky nedávají prostor k pochybám. Před měsícem a půl si bývalý radniční tajemník a dnešní lobbista Radovan Novotný řekl o čtyřmilionový úplatek. Neoddiskutovatelně. "Dva, dva," prohodil Novotný. A nad stolem zvedl čtyři prsty. "Dva a zatím šest nul?" zeptal se podnikatel Jiří Štopl. Novotný zakýval hlavou. Když se to Štoplovi zdálo příliš, Novotný reagoval slovy: "Pojďte se jakoby ňák normálně domluvit."

Kdyby si Štopl schůzku nenatáčel na kameru skrytou v papírové krabici, ale pouze na diktafon, aktérům aféry by stále zůstávalo místo pro únikový manévr. Záznamy schůzek, které se HN podařilo v minulých dnech získat a ověřit jejich věrohodnost, proto rozbíjí argumenty pochybovačů, kteří tvrdili, že největší korupční brněnská aféra poslední doby nemá reálný základ. Z nahrávek jednoznačně vyplývá, že Štopl si u Novotného kupoval bezproblémové získání všech potřebných razítek pro stavbu polyfunkčního domu. "Vykryje to všechny ty, kteří by teoreticky mohli vznášet připomínky," vysvětlil Novotný Štoplovi, co si vlastně zaplatil.

Na dalších schůzce už Novotný zatáhl do hry tehdejšího starostu Žabovřesek Aleše Kvapila (ODS). A z rozhovoru je patrné, že o jednáních Štopl-Novotný věděl. "Takový ty drobnosti, to si vyjednejte mezi sebou," řekl Kvapil a rozloučil se.

 

Jak probíhaly schůzky, které podnikatel Jiří Štopl absolvoval s Alešem Kvapilem a Radovanem Novotným

Schůzka 20. ledna 2010

Štopl: Já to vidím dneska, je to jednoduchý. Jak jsme se domluvili. Vy mě teď řekněte dvě částky.

Novotný: Dva, dva (ukazuje na stole dva prsty levé ruky a hned na to dva prsty pravé ruky)

Štopl: A v jakých řádech se ptám?

Novotný: Podívejte, budeme si to psát, nebo jak to uděláme?

Štopl: Jak chcete.

Novotný: Nebo já jakoby nevím.

Štopl: Jako já to chápu, jako že dva a za tím šest nul?

Novotný: Dva ano.

Štopl: Šest nul?

Novotný: (kývá hlavou) 

Štopl: Tak to tady asi nic stavět nebudem.

Novotný: Dívejte se, počkejte, pojďte se jakoby ňák normálně domluvit.

Štopl: No, počkejte, to je jako trošku.

Novotný: Podívejte, mě by se stejně zajímalo, jestli dobrý, protože já jsem o tom s Alešem mluvil, on tady v pátek přijede.

Štopl: No.

Novotný: Co vám jako řekl kolega, když jste s ním jel do té Prahy? Protože já, jak jsem s ním mluvil, tak Aleše se to hodně dotklo. Byl z toho úplně (nesrozumitelné), hodně, protože samozřejmě já jsem se ho musel ptát otevřeně, abychom nebyli blázni, tak (nesrozumitelné)...

Schůzka 27. ledna 2010

Štopl: ...a na rovinu, taky vám řeknu, když to půjde na tu hlavu, tak to člověk vzdá a za ty peníze si bude jezdit po světě po těch klubech, který by do toho dal, ono je to hodně starostí, jo, ale...

Novotný: To všichni víme.

Štopl: Jo, ale zatím, jo a když já to řeknu vulgárně, když by si měl připadat, že stavím nějaký výnosný nevěstinec a místním bossům musím platit výpalné, rozumíte, tak.

Kvapil: Na tom situace nestojí.

Štopl: No, tak to bych si řekl, ať to Brno zavezou hnojem a...

Kvapil: Na tom situace nestojí.

Novotný: Počkejte, nepůjdeme ještě na kafe spolu, protože my jsme sem vklínili ještě v rámci toho tam toho dalšího člověka, protože my už to teď začínáme motat, to je klacek pod klacek.

Štopl: Ale né, tak já jen říkám za sebe...

Novotný: Ať to neblokujeme vlastně panu starostovi, pojďme ještě na kafe...

Kvapil: ... to je nějaká prostě široká (není moc rozumět), jo já jsem požadoval jenom dodání některejch dokumentů a dál bych se jako do toho nerad pouštěl, jo.

Štopl: Jo, jo. No tak dobře. Tak sakum pink kultura za dva. Dobrý. Ať vím, jak to je. Fajn. K tomu mám ještě ale dvě otázky. Za a) aspoň nemusím dostat jmenný seznam, ale chtěl bych od vás slyšet, koho to pokryje, rozumíme, ať se mi nestane, že tady vykrvácíme a pak někdo přijde, ale já vo ničem nevím, já su mimo hru a já o ničem nevím a pak dalších deset a víte, že Brno je vesnice, a tak dál.

Novotný: Právě že Brno je vesnice a některé věci se prostě ví, tuší a ví a tak dál... Vykryje to všechny ty, kteří by teoreticky mohli vznášet připomínky a i odvolání a jakýkoli nároky na tu záležitost teď i do budoucna.

Štopl: To trochu naráží na to, že my tvrdíme, že ta stavba je připravená, takže tam nemusí nikdo vcelku ničemu pomáhat, rozumíte?

Novotný: Jo, to je otázka. To je otázka.

Štopl: Ano. Když je zlá vůle, tak se vždycky něco najde, rozumím.

Novotný: To je prostě otázka (přikyvuje). 

Kvapil: V téhle záležitosti, já to trošičku to poslouchám se zájmem, to co jako říkáte, ale de facto...tak jak u pana Říháka a tak jako u dalších prostě investorů, kteří tady jako působí, jsme samozřejmě rádi, když ty lidi sem jako vstupují a de facto jsme připraveni jim vždycky jako pomoct tedy v té realizaci jako jejich záměru, nic víc jako, nic míň tady k tomuto, jo...

Štopl: Tak.

Kvapil: Jenom některý informace, který jsem se potom jako dozvěděl, mně trochu zaskočily...

Štopl: Dobře.

Kvapil: A z toho snad pak i vzniklo tady...

Štopl: Jasně, no a.

Kvapil: Já vím, že vy jste schopni si to spolu nějak tady doladit...ty záležitosti.

Kvapil: Co se bude v kontaktní zóně týkat celé té záležitosti, protože mám vlastně jaksi celkovou koncepci, kterou mám v představě, jak by se dalo... problematika měla řešit, proto jsem potřeboval to, co jsem potřeboval.

Štopl: V pořádku, to...

Kvapil: ...a takový ty drobnosti, to vyjednejte mezi sebou... 

Související