Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv na Pražském hradě podepsali dle plánu novou smlouvu o omezení jaderných zbraní. Oba státníci dorazili na Pražský hrad kolem desáté a po společném focení s Václavem Klausem se zhruba hodinu věnovali bilaterálnímu jednání. Vrcholem schůzky se stal podpisový ceremoniál americko-ruské dohody, k němuž došlo o půl hodiny později, než se plánovalo, tedy ve 12:30. 

Dokument nahrazuje smlouvu START, jejíž platnost skončila loni v prosinci. Obama svého pobytu v Praze využije také k setkání s prezidenty a premiéry 11 zemí bývalého východního bloku. 

Pražské setkání Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva sledujeme on-line ZDE

Kvůli přítomnosti šéfů světových velmocí se Praha stala přísně střeženým místem, s různými uzavírkami a omezeními musejí počítat Pražané i turisté. Například zcela nepřístupný je areál Pražského hradu do pátečního poledne.

Čtvrteční diplomatický program završila schůzka jedenácti státníků ze střední a východní Evropy s Barackem Obamou. Za českou stranu se večeře zúčastnil premiér Jan Fischer a prezident Václav Klaus. 

Medveděv byl v české metropoli v roli hlavy státu poprvé, ve středu večer se osobně setkal a následně povečeřel s Klausem. Prahu opustil ve čtvrtek odpoledne po podpisu smlouvy.

Obama přiletěl z Washingtonu znovu po roce ve čtvrtek ráno. Stráví tu noc a v pátek ho opět na Hradě čeká bilaterální jednání s Klausem.

Sledujeme on-line:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
8.4.2010 22:24 | 22:31 Afghánistán bude tématem páteční česko-americké schůzky

"Uvažujeme i s ministrem obrany o tom, že možná jako vláda přijdeme s rekonfigurovaným návrhem ne co do počtu, ale co do struktury (české mise v Afghánistánu)," vysvětlil Fischer. Posílen by tak byl podíl instruktorů na úkor vojenské části kontingentu. Podle premiéra by tento návrh měl být v souladu s potřebami NATO, ale zvyšoval by i průchodnost v české Poslanecké sněmovně. ČR chce letos posílit svou několikasetčlennou afghánskou misi o 55 vojáků.

8.4.2010 22:23 | Obama v Praze sportoval

Obama si během odpoledního odpočinku šel zacvičit do hotelového fitcentra. Čtyřicetiminutový trénink si dopřál za plného provozu centra.

8.4.2010 22:12 | 21:58

Fischer uvedl, že vláda možná změní svůj návrh na podobu navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu tak, aby byla politicky průchodnější.

8.4.2010 22:06 | 21:27 O protiraketové obraně se hovořilo okrajově

Na večeři evropských politiků s Obamou se podle Fischera diskutovalo o práci NATO v Afghánistánu, vztahu s Ruskem či energetické bezpečnosti. O protiraketové obraně se hovořilo jen okrajově.

8.4.2010 21:20 | 21:03 Setkání končí, politici odjíždějí. Obama míří do Hiltonu
8.4.2010 21:01 | 20:45 Slavnostní večeře Obamy se státníky pokračuje
8.4.2010 20:51 | 20:19 Reakce zahraničních státníků
Západní politici v prvních reakcích uvítali podpis rusko-americké dohody o snížení stavů jaderných zbraní. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se nevyjádřil k rusko-americké smlouvě, komentoval ale Obamovy a Medveděvovy výroky o možném uvalení dalších sankcí na Teherán. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun novou smlouvu START označil za milník v mezinárodním úsilí o dosažení světa bez jaderných zbraní.
8.4.2010 20:43 | 19:51 Bezpečnostní opatření

Během summitu hlídkovalo v pražských ulicích přibližně 1500 policistů a stejný počet specialistů z ochranné služby a dalších složek. Ve třech dnech návštěvy prezidentů by podle plánu mělo být nasazeno až 5000 osob (také armáda včetně bojových letounů a protichemických expertů); Útvar rychlého nasazení by měl mít v akci 70 až 80 lidí.

8.4.2010 19:50 | 19:17
Obama i Medveděv jsou připraveni spolupracovat se zákonodárnými orgány svých zemí na tom, aby nová smlouva START byla ratifikována už letos.
8.4.2010 19:45 | Jak by mohl START II ovlivnit světovou politiku
Nová dohoda, kterou dnes podepsal americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv, by mohla ovlivnit široké spektrum globálních témat. A to nejen americko-ruské vztahy, ale také třeba i jaderné ambice Íránu nebo Severní Koreje, uvedla Reuters.
Související