Prezident Václav Klaus v pátek ráno jmenoval nové ministry Nečasova kabinetu. Novými členy vlády jsou místopředsedkyně VV Karolína Peake, která byla jmenována vicepremiérkou a předsedkyní legislativní rady vlády,  její stranický kolega Pavel Dobeš se ujme resortu dopravy.

Příchod dvou nových ministrů VV byl součástí dohody koaličních stran o pokračování ve vládě. Peake bude do čela vládní legislativy dosazena na zasedání vlády 13. července.

"Věřím, že to posílí stabilitu vlády. Přál bych si, aby to na dlouhou dobu byla změna ve vládě poslední," řekl prezident Václav Klaus.

Členové vlády by ale podle něj měli mít jistou stabilitu ve svých funkcích, aby je mohli dobře vykonávat. "Já sám dobře vím, že trvá jistou dobu, než člověk ten svůj úkol zvládne," dodal.

Kdo z VV míří do vlády?

Karolína Peake

Nedávno prohrála souboj o post oficiálního šéfa strany s Radkem Johnem a zastává funkci místopředsedkyně. Předsedkyně sněmovního Ústavně právního výboru se v poslední době snaží vybudovat si pověst osoby, která není slepě oddaná Vítu Bártovi. I ona ale s Bártou spolupracovala na jeho „etickém“ kodexu, plánu na ovládnutí státních zakázek.

Pavel Dobeš

Klíčový muž véčkařského zákulisí, na tajně pořízené nahrávce z jednání špiček VV o něm Vít Bárta hovoří jako o muži, který de facto drží stranickou kasu. Posledních několik měsíců pro VV řídil a vlastnil Vydavatelství Pražan, které pomocí inzerátů v časopisech Pražan a Věci veřejné finančně pomáhá straně. Vloni dělal volebního manažera při pražských volbách a také partaji pomáhal s účastí na ústavní stížnosti zelených na rozdělení Prahy na 7 volebních obvodů. Za své služby pro véčkaře, a Víta Bártu zvlášť, dostal letos v březnu luxusní trafiku - hlídá zájmy VV v dozorčí radě Českého aeroholdingu, pod který spadají jak aerolinky ČSA, tak Letiště Praha. S ministrem školství Josefem Dobešem není v příbuzenském vztahu.

Z Pražského hradu zamířil premiér s nastupující místopředsedkyní vlády a předsedkyní legislativní rady vlády Karolínou Peake nejprve na úřad vlády.

Kromě šéfky vládní legislativy se Peake stane také předsedkyní vládního výboru proti korupci. Novopečená vicepremiérka bude i členkou bezpečnostní rady státu. Peake uvedla, že se ze své nové pozice bude snažit spolupracovat s legislativním výborem sněmovny, kterému dosud předsedala.

Dobeš vystřídal Šmerdu

Dobeš přebírá úřad po nestranickém ministrovi Radku Šmerdovi. Devětadvacetiletý pražský manažer Dobeš je označován za blízkého spolupracovníka někdejšího ministra a neformálního lídra VV Víta Bárty.

"Tuto nabídku jsem detailně zvážil po rozhovoru s mojí rodinou. Nominace si velmi vážím a považuji ji za cennou příležitost jak zúročit zkušenosti z vyjednávání o získání agentury Galileo do České republiky a působení v dozorčí radě Českého Aeroholdingu," uvedl v prohlášení Pavel Dobeš.

O Peake se již několikrát hovořilo jako o možné ministryni - loni v létě při sestavování vlády i letos při debatách o rekonstrukci kabinetu.

"Místopředsedkyně vlády a šéfka legislativní rady vlády pro nás není málo, z tohoto titulu bude moci hlídat i korupci," poznamenal šéf VV John, proč jeho strana už nepožaduje odchod Vondry, Fuksy nebo Kalouska z vlády.

Jméno Post ve vládě
RNDr. Petr Nečas Premiér
Karel Schwarzenberg 1. místopředseda vlády a ministr zahraničí
Ing. Miroslav Kalousek ministr financí
RNDr. Alexandr Vondra ministr obrany
Jan Kubice ministr vnitra
Ing. Martin Kocourek ministr průmyslu a obchodu
JUDr. Jiří Pospíšil ministr spravedlnosti
Dr. Ing. Jaromír Drábek ministr práce a sociálních věcí
Ing. Ivan Fuksa ministr zemědělství
doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. ministr zdravotnictví
Mgr. Josef Dobeš ministr školství
Mgr. Tomáš Chalupa ministr životního prostředí
MUDr. Jiří Besser ministr kultury
Ing. Kamil Jankovský ministr pro místní rozvoj

Jmenování nových ministrů je výsledkem čtvrtečního jednání koaličních stran o dodatku ke koaliční smlouvě, jehož podepsáním Věci veřejné podmiňovaly své další setrvání ve vládě. Kromě zajištění toho, aby ve vládě měly skutečně své čtyři zástupce, jak jim zaručuje koaliční smlouva, trvaly i na programové části dodatku.