Příštím prezidentem Česka se na pět let stal Miloš Zeman. Bývalý předseda ČSSD a bývalý premiér porazil Karla Schwarzenberga rozdílem téměř půl milionu hlasů.

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Schwarzenberg uznal porážku. "10 procent je jasný rozdíl. Zvítězil Miloš Zeman, což uznávám," řekl už před koncem úplného dopočítání hlasů.

Zeman už v sobotu večer uvedl, že je pro předčasné volby. V rozhovoru v České televizi řekl, že nynější vláda se opírá o stranu LIDEM, kterou nikdo nevolil.

Na zvolení Miloše Zemana už také zareagovalo zahraničí. Například BBC popsala příštího českého prezidenta jako náruživého pijáka a silného kuřáka, který, zdá se, získal podporu mnoha chudších, starších voličů z oblastí země, které nejvíce utrpěly ekonomickou krizí.

Vše podstatné z prvního dne voleb najdete v naší páteční on-line reportáži ZDE.

Samotné finále jsme podrobně sledovali v sobotní on-line reportáži, najdete ji ZDE.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
27.1.2013 20:30 | Konec on-line přenosu

Vážení čtenáři,

prezident Miloš Zeman odjel na Vysočinu, my pro dnešek ukončujeme on-line reportáž.

Děkujeme za pozornost.

Redakce

27.1.2013 20:18 | Nápis na soše svatého Václava v Praze

Výsledky voleb mají dozvuky i na Václavském náměstí v Praze. Na pomník svatého Václava v centru Prahy někdo po oznámení výsledků prezidentských voleb nalepil papír s nápisem "Odpusť svému národu jeho blbost".

27.1.2013 20:10 | Iniciativa proti Zemanovi

Miloši Zemane, nejste a nikdy nebudete můj prezident, vzkazuje nově zvolené hlavě státu několik desítek osobností veřejného života. Iniciativu podepsali mimo jiné umělci, intelektuálové a lidé z okruhu bývalého prezidenta Václava Havla. "Zvítězit pomocí lží a estébáckých metod je Pyrrhovo vítězství," sdělila režisérka Monika Le Fay.

Prohlášení podepsali lidé z různých oblastí, například bývalý Havlův tajemník Vladimír Hanzel, kněz Ladislav Heryán, hudebníci Roman Holý a Jaroslav Hutka, herci Jan Kašpar, Oldřich Navrátil a Veronika Žilková, režisérka Olga Sommerová, architekt Bořek Šípek, ředitel galerie Dox Leoš Válka či historik Petr Placák. Le Fay doplnila, že lidé se také připojují k založené stránce na sociálních sítích.

27.1.2013 19:28 | ČSSD chce smíření se Zemanem

Vedení sociální demokracie se bude snažit zahladit spor s novým prezidentem Milošem Zemanem. Ten se na některé špičky ČSSD rozzlobil poté, co se v roce 2003 nestal hlavou státu kvůli tomu, že jej nepodpořili někteří sociální demokraté v čele s Vladimírem Špidlou a Stanislavem Grossem. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Zemana už pozval na březnový sjezd strany.

27.1.2013 18:19 | Prezident Zeman na Facebooku

Prezident Miloš Zeman už má více než 5000 liků na Facebooku. Nová hlava státu poděkovala voličům za více než 2 700 000 hlasů.

27.1.2013 18:15 | Nejlepší víkendové články

Miloš Zeman míří na Hrad. Přečtěte si to nejzajímavější z rozhodujícího druhého kola přímé volby prezidenta.

Přehled prezidentského víkendu čtěte ZDE

27.1.2013 17:52 | Nový prezident odjel zpátky na Vysočinu, čeká ho odpočinek

Po vítězství v prezidentské volbě odjel v neděli odpoledne Miloš Zeman zpět na svoji chalupu na Vysočinu. Tentokrát s ním do Nového Veselí na Ždársku odjela ale i policejní ochranka. Do Prahy se vrátí ve čtvrtek, kdy začne plánovat svůj další program.

27.1.2013 17:44 | Češi tipovali jméno nového prezidenta. V sázkových kancelářích vsadili miliony

Historicky první přímá volba prezidenta získala ještě jedno prvenství. Stala se nejsázenější politickou událostí v historii. Celkem si lidé na nového prezidenta vsadili desítky milionů korun.

"Češi ukázali, že dokážou výsledky voleb dobře odhadnout," řekl v neděli mluvčí Fortuny Petr Šrain. Jen sázková kancelář Fortuna vybrala za první kolo 12 milionů Kč, za druhé pak dalších 17 milionů korun. Ještě v pátek večer si lidé mohli na vítězství Miloše Zemana vsadit v kurzu 1,45:1. Karlu Schwarzenbergovi pak bookmakeři přisoudili kurz 2,37:1.

27.1.2013 17:33 | Prezidentské volby skončily, ale chleba stojí stejně. Lidé dál hodnotí výsledky voleb na sociálních sítích

Už druhý den zaplavují  sociální sítě komentáře k výsledku prezidentských voleb. Někteří z uživatelů se ráno probudili s kocovinou, kterou nezpůsobil alkohol, jiní ani nemohli uvěřit, že se sobotní volby staly.

"Ráno jsem si uvědomil, že to nebyla zlá noční můra," píše například jeden z uživatelů. Další příspěvky najdete ZDE.

27.1.2013 17:18 | Roman Šmidberský: Zazněl hlas národa, nemáme na koho nadávat

Podnikatel Roman Šmidberský byl jedním z byznysmenů, kteří odpovídali v anketě HN. Sám říká, že doufal ve slušného a mravně silného prezidenta. "Největším zážitkem byl právě rozdíl ve způsobu vedení prezidentské kampaně," říká.

A bude podle něj Miloš Zeman dobrým prezidentem pro český byznys? "Naprosto nepochybuji o ekonomických znalostech Miloše Zemana na rozdíl od jeho morálních vlastností. Ale nemáme na koho nadávat, zazněl hlas národa. Smutné," dodal Šmidberský.

Související