Podle zákona musí všichni poslanci do měsíce od skončení funkce odevzdat majetkové přiznání za letošní rok. Přestože tato lhůta skončila zhruba před týdnem, dvacet exposlanců přiznání stále nedodalo.

Vyplývá to z internetových stránek Poslanecké sněmovny. Dokumenty ale nyní stejně nemá kdo prověřit. Kontroly se ujme až nový mandátový a imunitní výbor.

Z registru prozatím chybí dvacet oznámený bývalých poslanců z různých stran. Nejsou tam například dokumenty Romana Pekárka (dříve ODS), kterého soud poslal kvůli korupci na pět let do vězení. Přestože do výkonu trestu nastoupil už v únoru, mandátu se nevzdal. Ve vazbě kvůli úplatkářství je i dřívější poslanec ČSSD David Rath, ten ale přiznání dodal.

V pátek odpoledne nebyly zaevidované ani majetková přiznání Pavla Béma (ODS), Romana Böhnische (ČSSD), Petra Holečka a Rudolfa Chlada (oba TOP 09 a Starostové), Miroslava Grebeníčka (KSČM) nebo šéfa NS-LEV 21 Jiřího Paroubka. Bývalý poslanec VV Michal Babák slibuje, že dokument doručí příští týden. Důvodem zdržení je podle Babáka to, že ještě nedostal všechny informace o svých příjmech vzhledem k tomu, že jde o část roku, a nikoli o účetní období. Jan Vidím (ODS) vzkázal, že oznámení dodal do Sněmovny prostřednictvím bývalé asistentky v pátek.

Čtyři přiznání v jednom roce

Radim Fiala (Úsvit, dříve ODS) uvedl, že oznámení odeslal později. "Mea culpa, mea maxima culpa (má vina, má největší vina)," řekl. Martin Vacek, který se hlásil k poslancům LIDEM, chce zase počkat až na ustavení nového mandátového výboru. Podle něj mu to doporučilo personální oddělení. Ze zákona je sice lhůta 30 dnů, ovšem adresátem je výbor, který nyní neexistuje. Vacek uvedl, že posílat oznámení přes podatelnu nepokládá vzhledem k charakteru materiálu za vhodné.

Ze stranických volebních lídrů, kteří zasedali v poslaneckých lavicích, už oznámení poslali všichni čtyři - šéfové ČSSD, TOP 09 a KSČM Bohuslav Sobotka, Karel Schwarzenberg a Vojtěch Filip a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Bývalí poslanci letos musejí podat oznámení dvakrát. První za minulý rok museli odevzdat do konce června. Exposlanci, kteří byli zároveň členy kabinetu, měli vyplnit dokonce čtyři přiznání, dvě za loňský rok, jedno do měsíce ode dne, kdy skončili ve vládě, a jedno ve stejné lhůtě od zániku poslaneckého mandátu.

Pokud veřejný činitel lhůtu k podání přiznání nedodrží, nepodá je ani dodatečně nebo uvede zjevně nepřesné, neúplné nebo nepravdivé údaje, hrozí mu podle zákona o střetu zájmů pokuta až 50 tisíc korun. Postih neuděluje Sněmovna, ale obecní úřady v bydlišti funkcionářů.

Související