Strany kandidující do Evropského parlamentu lákají na něco, co jejich případní europoslanci nebudou moci zařídit. Snaží se voliče přesvědčit o tom, že budou mít vliv na přijetí eura.

V programech stran se objevují prohlášení jako Držme se koruny, nikoli eura (ODS), Jsme proti přijetí eura bez referenda (Úsvit) nebo Chceme, aby ČR přijala euro bez dalšího zbytečného otálení (Strana zelených).

"Prvotní kroky musí přijít z národní úrovně. Je to téma, o kterém můžou europoslanci diskutovat, nicméně nějaké praktické kroky, které by europoslanci v téhle věci mohli podniknout, jsou minimální," říká k tomu Ondřej Filipec, který vyučuje na Katedře politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.