Co rozhoduje o úspěchu ve volbách, které čekají Česko už za necelé dva týdny? Většina kandidátů a politických stran se domnívá, že volební programy a reklama. Důležitou roli ale hrají i zdánlivě méně podstatné věci uvedené na hlasovacím lístku: věk, jméno nebo pohlaví. Uvádí to studie dvou ekonomů z pražského pracoviště CERGE-EI, Štěpána Jurajdy a Daniela Münicha, jejíž výsledky institut zveřejní ve středu.

Větší šanci dostat se do místních zastupitelstev tak mají spíše muži než ženy, lidé kolem padesátky a s neromsky znějícím jménem.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.