"Davide jdeš volit? Nabídnu ti 200kč za tvůj hlas, máš zájem?" Tak zní vzkaz, který na sociální síti Facebook sdílel 11. září uživatel Dave Lendl. A není sám. Takových nabídek, jako je tato z Českého Těšína, evidují české nevládní organizace opět několik a upozorňují na to, že i při letošních komunálních volbách bude ke kupčení s hlasy docházet. Případ zveřejnil deník Mladá fronta Dnes.

Nejvíce se to týká sociálně vyloučených lokalit, kde žijí především Romové. "Ti lidé už čekají na to, kdy budou další volby, aby si přivydělali," popisuje Lukáš Landa z Oživení. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nevládní organizace upozorňují na řadu případů, kdy k nabídce peníze za hlas došlo.
  • Všechny se ale musejí nejprve prověřit.
  • Pokud se u soudu prokáže, že někdo volby zmanipuloval, tak se hlasování může opakovat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.