skola-kamery-03.jpgJe osm hodin ráno, poslední žáci dobíhají do tříd. Než utichne zvonek, oznamující začátek hodiny, chodby v pražské Základní škole J. Gutha-Jarkovského jsou prázdné.

"Vidíte, tady je poslední žák, který spěchá do třídy. Vše můžeme sledovat na monitoru," ukazuje učitelka Jana Hujerová na obrazovku, která zachycuje několik pohledů do prostor školy z bezpečnostních kamer.

Ty si školy stále více pořizují především kvůli bezpečnosti a odhalování šikany mězi dětmi. "Toto jsou dva hlavní důvody, kvůli kterým mají školy kamery. Jejich počet rychle stoupá hlavně v posledních dvou letech," říká Libor Vacek, mluvčí České školní inspekce, která v tomto školním roce kvůli kamerám zkontrolovala dva tisíce škol.

Podobně jako v pražské škole sledují kamery v Česku děti z téměř stovky základních a středních škol. Kamery sice pomáhají ale šikana mezi dětmi je k vidění na internetu. Na serveru YouTube stále přibývají nahrávky z českých škol, kde je v "přímém" přenosu zachycena ostrá šikana.

"Rvačky si děti natáčí raději samy a umístí to na internet," říká odborník na šikanu  Michal Kolář.

Podívejte se na videoukázky ze serveru Youtube - ZDE


Pod dohledem jako v bance

skola-kamery-01.jpg"Ztrácely se věci ze tříd i z chodeb. Díky kamerám se nám podařilo potrestat viníky," popisuje výhody Jana Hujerová z pražské základní školy.

Ze záznamů učitelé také poznají, jak se chovají děti o přestávkách. "Jeden student přišel nahlásit, že se mu někdo vloupal do šatní skříňky. Nakonec se ale zjistilo, že si ji vylomil sám. Jeho rodiče pak škodu museli zaplatit," říká Jan Podlena, zástupce ředitele Sportovní soukromé ZŠ v Litvínově.

Necelá čtvrtina škol pak na záznamech sleduje, zda je mezi dětmi šikana. "Agresivita dětí roste. Ve škole s více než pěti sty žáků se vše uhlídat nedá. Rvačky a krádeže však v šatnách díky kamerám zmizely," podotýká ředitel ZŠ Komenského ve Slavkově u Brna Jaromír Pytela.

"Je to dobrý způsob hlavně pro prevenci. Před kamerami si děti dávají pozor," myslí si i Tomáš Navrátil, ředitel ZŠ Bělotín na Olomoucku.

Podle odborníků však kamery šikanu, kterou na českých školách podle průzkumů zažila už téměř polovina dětí, zcela neodstraní.

"Děti jsou chytré a nechají si šikanu mimo školu. Pokud něco probíhá ve škole, jde o psychické vydírání, které kamera nezachytí," říká odborník na šikanu Michal Kolář. To dokazují i záběry na internetu, které si natáčejí děti na mobilní telefony. Na serveru YouTube stále přibývají nahrávky z českých škol, kde je v "přímém" přenosu zachycena ostrá šikana. "Kamerám se děti vyhnou. Rvačky si natočí raději samy a umístí to na internet. To mnohem více traumatizuje oběti," upozorňuje Kolář.

Čtěte také


Neomezovat svobodu dětí

skola-kamery-02.jpgKamery mají školy hlavně na chodbách a v šatnách. Studenty přímo ve třídách nesledují. "Kamery ve třídách bychom nepovolili. Žáci mají vyrůstat v normálním prostředí, ne pod dozorem kamer," říká Hana Štěpánková, mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Právě ten musel před dvěma lety řešit problém na Gymnáziu Josefa Škvoreckého v Praze, kde chtěl ředitel sledovat chování studentů přímo při vyučování. Po protestech žáků i rodičů ale kamery ze tříd zmizely.

"Kamery mohou být pouze v prostorách, kde právě neprobíhá výuka. Ani šikana není důvod pro sledování dětí kamerami," upozorňuje Štěpánková.

Školy si navíc kamery, které stojí stovky tisíc korun, musí registrovat u ÚOOÚ. Ten je pak pravidleně kontroluje. Záznamy si většina škol uchovává tři dny.

S kamerami musí souhlasit i rodiče dětí. "Nic proti tomu ale nenamítali. Proti byli spíše učitelé, abychom nesledovali jejich pozdní příchod do hodin," dodává Jana Hujerová z pražské základní školy. Hlasy rodičů jsou tak spíše slyšet v zahraničí. Například ve Velké Británii, kde řada rodičovských sdružení proti kamerám protestuje.



 Co o sobě natočily děti na téma "šikana" a daly na server Youtube