Zaměstnanci škol stávkují kvůli platům, tvrdí, že jim vlivem vysoké inflace letos poklesly. Podle místopředsedkyně školských odborů Markéty Vondráčkové je vysoká účast hlavně v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

"Očekáváme, že do odpoledního protestu před sídlem vlády se zapojí nejméně 3000 lidí," dodala Vondráčková. Z každého regionu prý do hlavního města míří nejméně jeden autobus. Shromáždění se zúčastní také zástupci dalších odborových organizací.

Jaká je situace ve školství?

V Praze stávkuje nejméně 50 procent škol, uvedla předsedkyně pražské krajské rady odborového svazu Eva Dvořáčková. Podle ní jich je ale zřejmě více, protože ne všechny školy odborům účast nahlásily.

Mezi stávkujícími pražskými školami je také Gymnázium Jana Nerudy v Hellichově ulici, kam přišel s učiteli debatovat ministr Liška. Zhruba dvacítce pedagogů například řekl, že radikální navýšení rozpočtu školství bude možné pouze tehdy, když na to stát bude mít a stane se to předmětem koaliční smlouvy. "Nebudu slibovat více, než je možné," uvedl Liška. Problém podle něj není možné vyřešit za dva roky, jeho řešení se musí rozložit do několika let.

"Myslím si, že zlepšení, které se mi podařilo vyjednat, těch 4,5 miliardy korun na příštích 18 měsíců, částečným a vůbec ne nevýznamným zlepšením je," řekl po setkání s učiteli novinářům Liška. Podle něj by měl trend zvyšování množství peněz pokračovat. Není to ale možné ze dne na den, řešení se musí podle ministra rozložit do několika let.

Čtěte více

Odboráři nemají přesné informace o tom, zda se do stávky zapojily i soukromé školy. Ani tajemník Sdružení soukromých škol Petr Jadrný neví, jestli některé privátní vzdělávací ústavy přerušily práci. Podle něj je však nepravděpodobné, že by stávku masově podpořily. Nemají odbory, navíc se v nich platí školné a rodiče kontrolují, zda odučí slíbený počet hodin, řekl tajemník. Sdružení v současnosti eviduje kolem 600 škol, podle Jadrného je jich ale ve skutečnosti kolem 400, protože některé mají více zařízení, která se započítávají zvlášť.

Odboráři vyhlásili pondělní protest po jednáních s ministerstvem školství. Požadovali zvýšit letošní rozpočet regionálního školství o tři miliardy korun, prosadit se však nakonec podařilo jen 0,5 miliardy.

skola-zaci-ucitelka-trida__192x128_.jpgUčitelé si v průměru vydělají zhruba 23 tisíc korun. Nejvíc mají středoškolští pedagogové - 24 tisíc, nejméně pak učitelé v mateřských školách - 18 tisíc. Průměrná čísla však zvyšují započítané odměny i vyšší platy ředitelů. Mezi zeměmi OECD mají čeští učitelé čtvrté nejnižší platy.

Jednodenní stávka učitelů se konala také loni v prosinci, kdy se stávkovalo rovněž kvůli prostředkům na platy, ale také na pomůcky. Tehdy se do protestu zapojilo kolem 128 tisíc pracovníků v 5850 školách z více než 10 tisíc regionálních. Mnohem delší, řetězová měsíční stávka proběhla ještě za exministryně Petry Buzkové v roce 1997.