Ta by měla do konce roku připravit pro školy zdravější jídelníček, včetně biopotravin. "Bio je přirozená strava, která je, jak ukazují studie, velmi kvalitní. Mladé lidi tím můžeme už na školách motivovat ke zdravému stylu," myslí si ministr.

Proto už nyní hygienici zkoumají školní jídelny v pěti krajích. "Testujeme jídelníčky, do konce září bude analýza, podle níž vytvoříme model pro denní dávky živin," říká hlavní hygienik Michael Vít.

Sám ale není přesvědčen, že je potřeba školní jídlo nějak podstatně předělávat. "Je to vůbec to nejlepší, co děti za den snědí. V zahraničí dostávají děti k obědu jen sendviče," podotýká hygienik.

Školy zdravou stravu vítají. "Biopotraviny bychom chtěli. Jsou ale drahé, ministerstvo by je muselo dotovat," říká Milan Barták, ředitel základní školy v Rosicích u Chrasti. Jídlo platí rodiče a ne každý by podle něj souhlasil se zdražením o desítky korun.

Nepřehlédněte

Ministerstvo školství však říká, že přímo biopotraviny ve školách dotovat nemůže.

"Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby je školy do svého jídelníčku zařadily, ale nemůžeme jim to nakázat. My ale chceme zlepšit celkově stravu v jídelnách, aby v nich bylo více zeleniny, ovoce, vyvážených živin. Nejde jen o biopotraviny," vysvětluje náměstek Jindřich Kitzberger, který má pracovní skupinu pro zdravou výživu na starosti.

Některé školy už ale biopotraviny do jídelníčku zařadily. "Máme bio těstoviny a džusy. Rodiče to vítají, za celodenní stravování dítěte zde zaplatí 30 korun," říká Zuzana Cerhová, ředitelka Mateřské školy Trenčínská v Praze.

ctete-v-sredu-530.gif

Související