Vláda na svém posledním jednání možná zvýší platy zaměstnancům ve veřejné sféře. Úředníci, zdravotníci ze státních nemocnic, učitelé, ale zřejmě i vojáci, příslušníci bezpečnostních sborů a duchovní by si tak mohli polepšit o 3,5 procenta ke svému stávajícímu platu. Vláda v demisi v pondělí jednání o tomto bodu přerušila, ale na začátku příštího týdne by se k němu měla vrátit.

Zvýšení tabulkových platů by se mělo týkat asi půl milionu lidí a měli by se ho dočkat od 1. června. Vláda vyhradila peníze na zvýšení platů ve veřejném sektoru už při schvalování státního rozpočtu na rok 2009. V prosinci loňského roku, kdy se rozpočet projednával, předložil nyní odcházející ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas návrh, aby se na platy ve veřejném sektoru přidalo z rozpočtu celkem 2,7 miliardy korun.

Nečas návrh předkládal jako jednu ze součástí plánu vlády na zmírznění dopadů krize. Návrh se zamlouval i opozičním sociálním demokratům a rozpočet byl nakonec schválen i s těmito výdaji na platy státních zaměstnanců. Nyní tak musí zvýšení platů schválit už pouze vláda.

Právo tento týden s odvoláním na předsedkyni Odborového svazu státních orgánů a organizací Alenu Vondrovou uvedlo, že tarifní plat by se zvýšil v průměru o 600 korun měsíčně.

"Do platů 450.000 zaměstnanců placených ze státního rozpočtu by se takto rozpustily asi 2,4 miliardy korun. Došlo by ale jen k přerozdělení peněz, které už jsou pro letošek ve státním rozpočtu schválené," řekla deníku Vondrová. Vyjednávání o růstu mezd zatím podle ní pokračují a nelze uvést nic bližšího. "Teď se vyjednává, aby ten návrh měl podporu i ministra školství. To je všechno, co vám mohu říct," uvedla.

Peníze měly být hlavně pro schopné učitele 

Mladá fronta Dnes (MfD) tento týden napsala, že plošné zvýšení mezd by se nejvíc dotklo právě resortu školství, kde pracuje 220.000 lidí. "V žádném případě jsme s navýšením tarifní části mzdy v rozpočtu ministerstva nepočítali," citoval list náměstka ministra školství Jindřicha Kitzbergera.

Právě ministerstvo školství se dosud snažilo získat peníze na odměny kvalitním učitelům, nikoliv na zvýšení mezd bez rozdílu. Nyní by mu nezbylo nic jiného než peníze na bonusy rozdělit plošně, uvedla MfD.

Ministr práce a sociálních věcí v demisi Petr Nečas (ODS) již dříve řekl, že návrh se týká "všech zaměstnanců veřejného sektoru, kteří jsou odměňováni na základě tarifních platových tabulek". Ministr považuje růst platů o 3,5 procenta za "poměrně mírnou valorizaci". "Zůstává dostatečný objem (peněz) pro to, aby byly posilovány i výkonové nadtarifní složky mzdy," dodal.

Nečas: Není to populismus 

Podle Nečase nelze zvýšení platů ve veřejné sféře považovat za populistické gesto, jak mu někteří opoziční poslanci vyčítají. Ministři se podle Nečase tímto způsobem pokusí kompenzovat loňský mírný pokles reálné hrubé mzdy ve veřejném sektoru.

Tarifní tabulky byly zatím naposledy valorizovány v lednu 2007. V příštím roce podle Nečase peníze na zvyšování platů o více než 1,5 procenta v rozpočtu rozhodně nebudou. V případě, že by vláda nyní platy zaměstnancům veřejného sektoru nezvýšila, nedočkali by se valorizace nejméně do roku 2011, tvrdí Nečas.

Související