Plzeňskou právnickou fakultu čeká policejní vyšetřování. Má zjistit, proč tam někteří studenti získali titul za pouhé dva měsíce. A proč stovkám dalších škola povolila zkrátit si studium i o několik let.

Ministerstvo školství proto podá trestní oznámení kvůli podezření, že někdo na fakultě podváděl. „Dohodli jsme se, že se to stane během pár dní,“ potvrdil v úterý nový šéf fakulty, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Podezřelý průběh studia i získaných titulů

Škola v minulých týdnech prošla opisovacím skandálem, po němž odešlo vedení fakulty. Vzápětí se ale objevilo podezření, že čisté nebylo ani studium. Podle ministerské komise, která teď případ zkoumá, až několik set lidí ukončilo školu dřív než za obvyklých pět let.

A HN už v úterý upozornily, že jsou mezi nimi i neuvěřitelní rekordmani, kteří magisterský obor zvládli přes prázdniny. Jména ale nechce zveřejnit škola ani komise.

Na ministerstvu navíc právě zkoumají, jestli je možné lidem, kteří takhle podivně prošli fakultou, titul sebrat. Podle ministerského náměstka Vlastimila Růžičky to škola smí udělat. „Ale bylo by to mimořádně složité. Čekal bych, že by takový případ skončil u soudu,“ řekl Růžička.

Po úterních událostech je navíc jisté, že do školní knihovny nikdy nedorazilo devět disertačních prací. Například práce Ondřeje Davida spojeného se soukromou karlovarskou školou, odkud ne zcela průhledně proudili studenti do Plzně na magisterský obor.

Grossova práce chybí

Není zde ani práce bývalého policejního prezidenta Jana Brázdy nebo doktorandská práce expremiéra Stanislava Grosse, jehož práci bývalé vedení fakulty nechtělo nikomu ukázat, protože by tím prý porušilo autorský zákon.

Pochybnosti panují i kolem diplomových prací některých známých politiků z ODS: starosty Prahy 5 Milana Jančíka nebo chomutovské primátorky Ivany Řápkové. V elektronickém systému knihovny nejsou a oba je odmítají ukázat.

Aféra v Plzni začala zjištěním, že proděkan Ivan Tomažič opsal do své disertační práce celé pasáže z cizích textů. Děkan Jaroslav Zachariáš a proděn Milan Kindl jsou podezřelí, že o všem věděli. Všichni tři z vedení fakulty odešli.

Je možné, že skandál se bude rozrůstat. Podle šéfky ministerské komise Vladimíry Dvořákové jsou podezřelé i přijímačky, při nichž fakulta brala příliš mnoho studentů dodatečně po odvolání.

VÍCE ČTĚTE VE STŘEDEČNÍCH HOSPODÁŘSKÝCH NOVINÁCH 

Související