Exministr Jiří Pospíšil pověřený funkcí děkana plzeňské právnické fakulty chce do konce týdne dostat bývalé vedení pryč ze školy. Bývalý děkan Jaroslav Zachariáš a proděkané Milan Kindl a Ivan Tomažič buď sami odejdou, nebo dostanou výpověď.

Podle posledních vyjádření je ale pravděpodobnější druhá varianta. Zachariáš ani Tomažič Západočeskou univerzitu v Plzni opustit nechtějí. Kindl s pospíšilem komunikuje pouze přes kolegy. V pondělí ale rezignoval na post šéfa katedry občanského práva.

Advokátní kancelář bývalého proděkana prošetří kvůli možnému střetu zájmů také kontrolní rada České advokátní komory. Podle informací v médiích se Kindlovi známí podíleli na vyhlášení konkurzu na golfové hřiště v Cihelnách u Karlových Varů a další ho prý výhodně koupili. Německý podnikatel, který konkurzem o hřiště přišel, žádá v arbitráži po Česku až miliardu korun za zmařenou investici.  

 

HN: Co teď bude s proděkanem Kindlem a dalšími aktéry aféry?

Pospíšil: Dnes jsem dostal Kindlovu rezignaci na šéfa katedry. A od lidí, kteří jsou s ním v kontaktu a se kterými komunikuje, mám informaci, že vážně uvažuje o odchodu z fakulty. Předpokládám, že se během tohoto týdne ukáže, jak to bude. Už jsem vyzval i ostatní z vedení fakulty, aby odešli - i když ctím presumpci neviny, tak pro školu by teď bylo dobře, kdyby odešli.

HN: A když nebudou chtít? Můžete je vyhodit?

Dnes (v pondělí) jsem mluvil s panem doktorem Tomažičem, který mi řekl, že neodejde. S panem doktorem Zachariášem budu teprve mluvit. Když ale do konce týdne sami neodejdou, dostanou výpověď.

HN: A nebrání tomu vyhazovu to, že zatím nejste do čela fakulty naplno jmenovaný, ale jen pověřený řízením?

To ne. I když jsem tady jen na přechodnou dobu, chci rozhodnout během několika dní. Pro ozdravení školy je nutné vědět, jestli tihle lidé na fakultě zůstanou, či ne. Jakmile je moje pověřovací listina podepsána i dalším proděkanem, panem doktorem Klímou, který zůstává, tak jsou moje akty nezpochybnitelné.

HN: Kdy se dozvíme, kolik je těch podivně rychlých studentů?

To je spíš otázka na akreditační komisi a policii. Mimochodem, policisté se už u mě objednali. Komise v čele s Vladimírou Dvořákovou má seznamy studentů a prověřuje je. Určitě ta kauza nezapadne, pokud ministerstvo potvrdí, že proti studentům, kteří získali titul za příliš krátké období, lze nějak postupovat. Zatím nevíme, jestli je možné jim vzít titul nebo žádat třeba nějaké přezkoušení.

HN: Zveřejníte jména?

Já bych to udělal, ale nevím, jestli je to možné podle zákona o ochraně osobních údajů. Proto jsem poprosil ministerstvo školství, aby řeklo, zda to jde, nebo ne.

HN: Jaká byla vlastně úroveň studentů, kteří přešli z Karlových Varů. Nabízí se totiž, že pro soukromou školu bylo velmi výhodné, když její studenti mohli přestoupit na státní. Tím ji rostl zájem o studium a příjmy ze školného.

To je linka, kterou nemohu vyvrátit. Aktuální kvalitu školy neumím posoudit. Je fakt, že řada lidí z Plzně v Karlových Varech učí, na tom ale nevidím nic špatného. Já jsem tam taky působil do roku 2006. V té době měla slušnou úroveň.

HN: Protože někteří učitelé v Plzni nechtěli karlovarským studentům uznávat zkoušky.

Já bych byl taky opatrný. Ano, některé předměty se v Karlových Varech učili ve zkrácenější verzi než v Plzni.