Sněmovna bude v úterý rozhodovat o zřízení vyšetřovací komise, která by měla prověřit aféru na plzeňské právnické fakultě. Zda bude tato komise založena, zatím vůbec není jisté.

Mnozí poslanci totiž tvrdí, že je zbytečná a že celý problém pouze odloží. Skandál na škole vypukl poté, co se zjistilo, že některé vědecké práce byly opsány a jiné zcela chybí. Navíc asi 400 lidí absolvovalo celé studium nestandardně rychle.

Smysl sněmovní komise v sobotu zpochybnil například šéf lidovců Cyril Svoboda. "Komise může být, ale znamená odložení celého problému. Nejprve musí vzniknout, pak se navolit, pak začne pracovat. A tento problém je potřeba řešit rychle," řekl ČTK s tím, že jediný, kdo může aféru skutečně prošetřit, je policie.

"Tady mohou něco řešit pouze orgány činné v trestním řízení, protože tam evidentně došlo k podvodům," uvedl šéf lidovců.

Obdobně se nedávno vyjádřil i předseda zelených Ondřej Liška. "Vyšetřovací komise je, jak známe ze seriálu Jistě, pane ministře, nejlepší cesta, jak něco zamést pod koberec. Proto ji nepodpořím," prohlásil.

Poslanci ze školského výboru se shodli na tom, že na plzeňskou aféru by měl místo komise dohlížet jejich výbor. Každý měsíc chtějí kontrolovat ministerstvo školství a akreditační komisi, zda činí, co má.

Dosud tři vyšetřovací komise 

Komise, jejíž vznik navrhla sociální demokracie, by měla vyřešit neoprávněné udělování titulů i roli akreditační komise a ministerstva školství při kontrole problematické fakulty.

Po vzniku sněmovní vyšetřovací komise volal i bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl, který je jednou z ústředních postav skandálu. Zdůvodnil to tím, že nové vedení fakulty v čele s bývalým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS) prý zachází s diplomovými a rigorózními pracemi bez jakékoli kontroly.

V tomto volebním období zřídili poslanci už tři vyšetřovací komise. První, která prošetřovala zavedení mýtného na českých dálnicích, už nepracuje.

Druhá měla prošetřit kauzu exposlance Jana Moravy, zatím ale nemá zvoleného svého předsedu. Poslední komise zřízená na jaře se má zabývat prorůstáním organizovaného zločinu do veřejné správy. Doposud nemá žádné členy.