Poslanec ODS Marek Benda patří k bývalým studentům Právnické fakulty ZČU, který získal neoprávněně titul. Jak informovala Česká televize, Benda obdržel tituly Mgr. a JUDr. za stejnou práci. Rigorózní práce údajně navíc nesplňuje vnitřní pravidla fakulty, je příliš krátká.

Magisterský titul získal Benda loni v červnu, doktorský letos. Oba má z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

"Ta práce byla uznána jako rigorózní, já jsem ji jenom nechal převázat," řekl ČT Benda. Podle televize je praxe, kdy student získá dva tituly za jednu práci velmi neobvyklá, práce musí být nějakým způsobem výjimečná.

Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková v poledním pořadu ČT Otázky Václava Moravce řekla, že problém není v tom, že diplomová práce byla uznána i jako rigorózní. Otázkou je však podle ní rozsah práce.

Počty a normostrany

Bendova rigorózní práce totiž podle televize nesplňuje vnitřní pravidla fakulty. Namísto předepsaných sta normostran má Bendův materiál v přepočtu na normostrany pouze 57 stránek.

V originále má 109 stran údajně díky velkému písmu a řádkování. "Já mám 110 stran," hájí se Benda, který sám vyvěsil svou rigorózní práci na internet.

Oponenty jeho práce byli bývalý proděkan Milan Kindl a jeho kolega z advokátní kanceláře. Současný pověřený děkan fakulty Jiří Pospíšil (ODS) slíbil, že všechny sporné případy prošetří komise, kterou sestavil rektor univerzity.

Historický skandál

Právnická fakulta ZČU prochází nejhorším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě chybějí některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle.

V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Kindl a Ivan Tomažič. Tito tři hlavní aktéři celého skandálu odejdou ze školy.

Ministerstvo školství podalo kvůli aféře trestní oznámení a prověřuje i další právnické fakulty v republice.