Taťána Kuchařová měla tohle jaro a léto hodně nabité. Květen: focení v Maroku a v Dubaji. Červen: pobyt ve Vietnamu. A v červenci třeba filmový festival v Karlových Varech a narozeniny Karla Gotta.

Aby toho nebylo málo, česká Miss World do toho ještě studovala na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS). A to dost zvláštně - stejně jako někteří vysoce postavení pražští politici, na které už včera HN upozornily.

První den ve škole a zkouška z psychologie je hotová 

Kuchařová nastoupila do prvního ročníku letos 12. května, kdy ve škole začínalo zkouškové období. A hned první den se jí povedlo udělat zkoušku z psychologie a jeden zápočet ze sociologie.

Podle dokumentů z interního studijního systému školy, který HN získaly, to šlo takhle hladce i dál. Tři dny nato Kuchařová uspěla u zápočtu z řízení vztahů se zákazníky, 19. května už měla zkoušku ze sociologického výzkumu a zápočty z logiky, práva a angličtiny. Zkrátka: až na mikro- a makroekonomii měla Kuchařová na konci srpna v indexu tolik zápisů, kolik běžný student za celý rok.

Neměla čas, tak jí pomohli

Studium Kuchařové budí pozornost kvůli dřívějším zjištěním HN. Na VŠFS studoval třeba i pražský radní Martin Langmajer, politik, jehož prací na magistrátu je plánovat rozvoj hlavního města. Langmajer nastoupil rovnou do druhého ročníku a třetí zvládl za pouhé čtyři měsíce.

Langmajer není sám - studium si v posledním ročníku urychlili třeba i místopředseda ODS a starosta Prahy 13 David Vodrážka, náměstek primátora Pavel Klega nebo ne úplně známý, přesto velmi vlivný zastupitel Tomáš Hrdlička (ODS). Přitom jsou to všechno mimořádně vytížení lidé - často politici na plný úvazek a zároveň podnikatelé.

Miss Kuchařová tvrdí, že na jejím studiu nebylo nic divného. Prý už dříve se dohodla s učiteli, co po ní budou chtít. "V dubnu jsem také dostala od vyučujících přesné, konkrétní zadání na složení zápočtů," vysvětluje Kuchařová v e-mailu.

Vysoká škola finanční a správní je podezřelá, že VIP měli studium lehčí než ostatní

Velmi rychlá Kuchařová

Miss World podle zjištění HN studovala velmi zvláštně. Do školy nastoupila letos 12. května, ve stejný den hned úspěšně složila jednu zkoušku a jeden zápočet. Do konce srpna, tedy aniž mohla chodit na přednášky a cvičení, splnila až na dvě zkoušky všechny povinnosti.

Radní a jeho zvláštní Bc.

Martin Langmajer, vlivný radní pro územní rozvoj z ODS, nastoupil rovnou do druhého ročníku. Třetí ročník si pak "smrsknul" do čtyř měsíců. Během nich zvládl náročnou práci na magistrátu, zkoušky, závěrečnou práci i naučit se na státnice.

Rychlých politiků je víc

Místopředseda David Vodrážka, náměstek primátora Pavel Klega, radní Tomáš Hrdlička (všichni z ODS) nebo zastupitel Jan Štrof (ČSSD), ti všichni si poslední ročník studií zkrátili o polovinu. Vysvětlují, že měli individuální plán, který to umožňoval.

Škola: Chceme prověrku

Škola dosud o všech podezřeních mlčela, rektorka Bohuslava Šenkýřová odmítala rozhovory. Včera vydala prohlášení, že chce, aby vše prošetřila kontrola z ministerstva školství. Ale zároveň tvrdí, že žádné pochybnosti kolem studia VIP lidí nemá.

 

Takže v den, kdy se oficiálně stala studentkou a zaplatila školné, už prý mohla jít na první zkoušku. A dokonce sama přidává, že na první zápočet šla už 7. května, tedy pět dní před tím, než ji škola zapsala.

Vedení školy, které nechce novinářům poskytovat rozhovory a k pochybnostem se konkrétně nevyjadřovalo, včera také alespoň odpovědělo písemně. A vše líčí podobně jako Kuchařová. "Z důvodů jejího časového vytížení jí bylo umožněno komunikovat s tutorem a připravovat se na studium. Tuto komunikaci můžeme v případě potřeby a se souhlasem slečny Kuchařové zveřejnit," stojí v e-mailu z VŠFS.

Milan a Taťána 

Za pozornost ale stojí ještě jedna věc. Ve správní radě školy sedí pražský radní Milan Richter, donedávna partner Kuchařové. A okamžitě se tak nabízí otázka, jestli Miss neměla ve škole výhody díky Richterovu angažmá. Radní to popírá. "Ve správní radě se starám o hospodaření školy nebo o výroční zprávy. Vážně ne o to, jak studuje Taťána," ujišťuje.

Celý problém školy se točí právě kolem podezření, že někteří lidé měli mimořádně výhodné podmínky. Jako třeba individuální plán, který umožňoval VIP studentům si zkracovat ročníky. HN včera přišly na další. Třetí ročník, tedy všechny zkoušky, bakalářskou práci a naučit se na státnice, dokázal absolvovat za poloviční dobu i Jan Řeřicha, náměstek primátora Ústí nad Labem.

Řeřicha se brání, že si sice část studia zkrátil, ale ne tu bakalářskou (urychlil si prý o jeden semestr jen celoživotní kurz, z něhož pak - což zákon povoluje - přestoupil na bakaláře). "Asi je ve studijním systému chyba," krčí rameny Řeřicha.

Děkan FSV je proti zkracování studia 

Politici vysvětlují, že měli od školy povolený takzvaný individuální plán, díky němuž neměli tak přísný režim - mohli například chodit na zkoušky i mimo termíny. Jenže HN mluvily v minulých dnech s několika současnými i bývalými pedagogy, kteří tvrdí, že "normálním" studentům škola takovou výhodu běžně nenabízí.

Proti zkracování studia je například děkan pražské fakulty sociálních věd Jakub Končelík. "Jestli je skutečně v silách zaměstnaných lidí absolvovat studia za polovinu běžného času, tak jsou buď úplně špatně postavené studijní plány, anebo je to krajně podezřelá nadstandardní službička," míní Končelík.

Ať k nám přijde kontrola

Rektorka VŠFS Bohuslava Šenkýřová včera oznámila, že chce, aby její školu přišla zkontrolovat komise z ministerstva školství.

Do včerejška škola odmítala cokoli vysvětlovat, nyní si ale najala PR agenturu a vydala prohlášení. "Výsledky prověrky nezameteme pod koberec, ale podrobně je zveřejníme," napsala rektorka.

V prohlášení také stojí, že nic z informací HN není podezřelé. Podle vedení se neprokázalo, že by škola porušila zákon nebo nějaký svůj vnitřní předpis. Ale zároveň si rektorka a její lidé nechávají únikovou cestu. "Selhání jednotlivců však nelze nikdy zcela vyloučit," stojí v prohlášení.

P. S. : Po internetu začínají kolovat vtipy, které reagují na kauzu podivného získávání titulů, zde je jeden z nich:

Omlouvám se, ale příštích 14 dní nebudu v práci, budu pouze na mailu či mobilu. V pondělí 2.11.2009 zahajuji řádné denní studium v Plzni. Studium ukončím 13.11.2009  obhajobou dizertační práce.

Poslední 2 dny dovolené budu úplně mimo dosah, protože musím sepsat onu dizertační práci.Již teď ale mohu upozornit, že od 16.11.2009 mě máte oslovovat JUDr.

Na listopad ještě plánuji další studium. Lékařská fakulta.
Experimentální chirurgie. Myslím, že během 2-3 týdnů bych to mohl dát.

A v prosinci bych v maximálně dvou dnech ještě zkusil  VŠB, fakultu ekonomickou kombinovanou s fakultou hornickou a geologickou.

Díky za pochopení. 

Související