Na vyšetřování aféry na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni bude dohlížet sněmovní komise. O jejím vzniku v úterý rozhodli poslanci s výjimkou většiny občanských demokratů. ČSSD, která vznik komise iniciovala, se obává, že by se nejasnosti spojené s plzeňskými právy mohly "zamést pod koberec". Nový děkan Jiří Pospíšil (ODS) prý pro sociální demokraty není dostatečnou zárukou nezávislého vyšetření aféry.

V komisi by mělo být deset členů. Z ODS a ČSSD po třech členech, KSČM dva členy a po jednom zástupci KDU-ČSL a SZ. Komise má podat výslednou zprávu do konce dubna 2010.

Samotnému hlasování předcházela dvouhodinová debata, v které sociální demokraté kritizovali fakt, že bývalý ministr spravedlnosti a jeden z vrcholných politiků ODS Jiří Pospíšil přijal funkci děkana a ještě zůstává poslancem.

"Přece nemůžeme čekat věrohodnost jakýchkoli závěrů, s kterými přijde Pospíšil jako poslanec za ODS, jako exministr za ODS, jako předseda krajské ODS, jako člověk vysoce postavený na kandidátce ODS do parlamentních voleb," uvedl hejtman a poslanec David Rath (ČSSD). Pospíšil podle něj může těžko vyšetřovat diplomy svých kolegů, poslance Marka Bendy a primátorky Chomutova Ivany Řápkové (oba ODS).

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni čelí největšímu skandálu českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě chybí některé práce studentů. Na povrch pronikly také informace o nestandardní rychlosti absolvování některých studentů. Podezření padá i na některé politiky.

Související