Studovala jsem řádně, zápočty i zkoušky mám v pořádku - takové sdělení rozeslala médiím po návratu z dovolené primátorka Chomutova Ivana Řápková. Brání se tak proti tvrzení soudce Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy.

Řápková měla v letech 2003 a 2004 podle Lidových novin docházet na seminář trestního práva k Baxovi. Ten zpětně dohledal evidenci přítomných studentů a současná primátorka mezi nimi nebyla. Není jasné, kdo ji absolvování semináře započetl.

Řápková si vzpomněla jen na Simonu 

Řápková se nyní brání, že kurz absolvovala u jiného přednášejícího díky povolenému individuálnímu plánu. "Pan Baxa mi ani zápočet dát nemohl, protože jsem nepatřila do jeho seminární skupiny. On nebyl můj vyučující ani konzultant. Mým profesorem z trestního práva byl doc. Jiří Pipek," hájí se primátorka.

Pipek je podle serveru lidovky.cz už rok po smrti a nemůže nic dosvědčit. "To jsem nevěděla, ani jsem to nezkoumala. Neznám ani příjmení asistentky, se kterou jsem látku konzultovala. Vím jen, že to byla Simona," uvedla Řápková.

Na adresu Baxy uvedla, že ji "velmi poškodil" a zvažuje právní kroky. "Budu na něj asi muset podat žalobu na ochranu osobnosti. Jestli má špetku cti v těle, tak by mi měl zavolat a omluvit se mi," dodala Řápková.

Již dříve předložila novinářům vysokoškolský diplom i vysvědčení o státních zkouškách. Nepamatovala si ale jména vyučujících, ani jméno vedoucího své diplomové práce či oponenta.

Řápková se rozpomíná na vyučující 

V dnes rozeslané tiskové zprávě jich přitom zmiňuje hned šest. Vedle profesora Pipka například i Jitku Rousovou, u které si údajně objednávala konzultace na katedře trestního práva.

Řápková začala Právnickou fakultu v Plzni studovat v roce 2000. Diplomovou práci obhájila v květnu 2005. Na svou obhajobu mimo jiné uvedla, že do Plzně šla po absolvování Vysoké školy ekonomické v Praze.

"Již jsem měla titul Ing. a další tituly jsem k ničemu nepotřebovala. Sháněla jsem znalosti ... Primátorkou jsem se stala až později, nikdo mne neznal. Ať vše prošetří Policie ČR," uvedla. Případné ztráty titulu magistr se neobává.

Primátorka viní politické konkurenty

Podezření z nestandardního průběhu dálkového studia Řápkové v Plzni podpořil také fakt, že její diplomová práce není ve fakultní knihovně k nalezení. "Toto je ostuda fakulty, ne moje. Já mám svědomí naprosto čisté," dodala primátorka. Novinářům ukázala pracovní, nesvázanou verzi.

Podle primátorky nesou současné útoky na její osobu znaky politického boje. "Vím, že mnoha lidem v politice ležím díky svým názorům a činům v žaludku, ale mohli by používat férové prostředky politického boje. Takto mne špinit, navíc v době, když jsem na dovolené a nemohu se bránit, je ubohé. Jsem tím naprosto znechucena," sdělila.