Průměrný plat učitelů by měl v příštím roce podle ministryně školství Miroslavy Kopicové zůstat na letošní výši. Důvodem je posílení státního rozpočtu o 3,1 miliardy korun.

Učitelé by měli mít letos v průměru 25 370 korun měsíčně, nepedagogové přes 13 600 korun, uvedla ministryně v Senátu při projednávání petice školských odborů za zlepšení podmínek vzdělávání. Petici podepsalo přes 90 000 lidí. 

Ministryně připomněla, že rozpočet regionálního školství měl být původně v příštím roce snížen kvůli ekonomické krizi o 4,1 miliardy korun, přičemž 3,6 miliardy korun z této sumy měly tvořit náklady na mzdy, což by znamenalo snížení o 4,65 procenta. Školské odbory původně požadovaly toto snížení výdajů na mzdy zrušit celé.

Poslanecká sněmovna schválila ve středu navzdory nesouhlasu vlády sociálnědemokrtický návrh, který přidal na platy zaměstnanců regionálního školství ve státním rozpočtu 3,1 miliardy korun.

Kopicová se neobává, že půlmiliardové snížení výdajů na učební pomůcky bude mít zásadnější význam pro kvalitu vzdělávání. Ministerstvo školství hodlá tuto oblast poměrně výrazně posílit ze strukturálních fondů EU, slíbila ministryně. Příští týden oznámí zahájení programu, který by měl do základních škol přilít 4,5 miliardy korun. 

"Zhruba připadá na každou školu milion korun," uvedla ministryně. Tyto peníze podle ní budou z poloviny určeny na pomůcky, z poloviny na platy s vyššími hodinovými sazbami, čímž se průměrný plat učitelů zvýší.

Senátoři se měli původně zabývat také peticí proti demolici nádražní budovy v Ústí nad Orlicí, přesunuli ji ale na příští schůzi. Ministerstvo kultury v září budovu z 19. století prohlásilo kulturní památkou.

Prosincová schůze Senátu bude pokračovat v pátek.