Udělej si školu a seženeš dobře placenou práci. Tento axiom posledních let už neplatí. Mladí lidé, kteří nyní odcházejí ze středních nebo vysokých škol, končí - na rozdíl od spolužáků jen třeba o dva roky starších - často na pracovních úřadech. Za poslední rok jich přibylo téměř 12 tisíc a rok 2010 nebude o nic milosrdnější. Diplom už totiž většině firem v Česku nestačí, kromě vzdělání je žádána i dostatečná praxe.

Své o tom ví dvacetiletá Eva Kouďová z Písku. Na jaře sice úspěšně složila maturitu, ale od té doby se neúspěšně snaží sehnat místo a přivydělává si na brigádách v továrně na lůžkoviny. "Spolužáci jsou na tom podobně, skoro nikdo nic nemůže najít," říká slečna, která si chce po letošních zkušenostech zlepšit kvalifikaci studiem na vyšší odborné škole nebo univerzitě.

V Británii nebo Španělsku se v souvislosti s rostoucí nezaměstnaností absolventů mluví dokonce o "ztracené generaci", která nedostane šanci včas nastartovat kariéru ve "svém" oboru. V Česku jde zatím spíše o generaci "ztracených iluzí". V předchozích letech totiž firmy mladé lidi rozmazlovaly vysokými platy, což už teď neplatí.

Nástupní mzdy pro absolventy klesly i o třetinu. Dnešní mladí na sobě navíc budou muset pracovat mnohem tvrději než jejich o pár let starší kolegové.

Na Západě je situace horší 

Právě středoškoláci a učňové mají vyhlídky nejhorší, další těžké měsíce ale čekají také bakaláře a inženýry. V roce 2010 by sice měla podle ekonomů hospodářská recese pomalu ustupovat, jenže současně přibude víc nových absolventů, než kolik ekonomika vytvoří pracovních míst.

"Letos došlo ke zhoršení uplatnění absolventů ekonomických, technických, přírodovědných a zemědělských fakult, způsobenému dopady krize v průmyslu a v podnikatelském sektoru vůbec," říká Jan Koucký, ředitel Centra vzdělávací politiky UK.

Podle analytiků to v Česku není s nezaměstnaností absolventů tak vážné jako v západoevropských zemích. Přesto ale na snadné získávání práce mohou absolventi zapomenout. Firmy si totiž budou pečlivěji vybírat a zájemci o práci se budou muset víc "prodávat", jak bude sílit konkurence mezi jimi samými.

"Při jakýchkoliv výkyvech nezaměstnanosti jsou určité skupiny ohroženější, hlavně absolventi a lidé v předdůchodovém věku," říká analytik David Marek z Patria Finance.