Děkan Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Martin Svoboda rezignoval kvůli údajnému opisování z německé odborné práce. Oznámil to rektor Petr Fiala, který sestaví zvláštní komisi, která případ projedná.

Svoboda řekl, že své vysvětlení přednese až před komisí. Věří, že se dokáže obhájit. Fakultu prozatím povede proděkan pro studium Martin Kvizda.

Fiala nejprve osobně požádal Svobodu o vysvětlení. Bývalý děkan jej však nepřesvědčil. "Aniž bych chtěl předjímat rozhodnutí komise, jsem přesvědčen, že došlo k pochybení, které není slučitelné s funkcí děkana," uvedl Fiala. Svoboda podle něj nyní musí obhájit svou odbornou kompetenci a profesní etiku.

Údajné opisování odhalili studenti. "Přitom u studentů je problémem i to, když opíšou jedinou stránku," uvedla členka fakultního akademického senátu Šárka Nedělová. Obvinění z plagiátorství pak poprvé naplno zaznělo v pondělí na zasedání senátu.

Podle předsedy studentské komory celouniverzitního akademického senátu Zdeňka Ručky jsou Svobodova díla Jak investovat aneb Anatomie burzovních lží a Jak ovládnout finanční trhy téměř doslovným překladem z německého originálu Generation Zertifikate - Die Emanzipation der Geldanlage od autorů Christiana Röhla a Wernera Heussingera.

Studenti Svobodovu rezignaci přivítali. Podle Ručky je dokladem dobrého fungování akademické samosprávy. Ručka nepochybuje o tom, že Svoboda knihy opsal. "Je to otrocký překlad," řekl Ručka.
Knihy údajně mají nejen stejné názvy kapitol, ale i shodný či téměř podobný obsah.

Německá kniha vyšla v roce 2004 a je v ní obsaženo poděkování Svobodovi. Děkanova díla pocházejí z roku 2005 a kniha Röhla a Heussingera chybí v seznamu použité literatury. Svoboda ale tvrdí, že je spoluautorem německé knihy. "Vyjádřím se až před komisí, do té doby prosím o strpení," uvedl Svoboda. V noci na dnešek prý vůbec nespal.

Rezignaci označil za správný krok také předseda celouniverzitního akademického senátu Filip Křepelka. Masarykova univerzita má jeden z nejlepších elektronických systémů na odhalování plagiátů v odborných pracích. "Systém ale odhalí jen opisování z češtiny do češtiny," uvedl Křepelka.
Svoboda byl v čele fakulty od roku 2008. Je docentem na katedře financí. V odborné práci se věnuje například finančním trhům, osobním financím, cenným papírům a investování. V oficiálním seznamu publikovaných článků, monografií a dalších textů má několik stovek položek.

Podle mluvčí Masarykovy univerzity Terezy Fojtové zřejmě Svoboda chyboval ještě v jednom případě. V elektronickém informačním systému univerzity se označil jako spoluautor německé knihy Intelligent investieren mit Zertifikaten. V publikaci však uveden není. Jejími autory jsou taktéž Němci Röhl a Heussinger.
Související