Na začátku byl projekt Studentské volby 2010 pořádaný neziskovou organizací Člověk v tísni pod záštitou Ministerstva školství. Studenti středních škol si měli nanečisto vyzkoušet, jak funguje hlasování v demokracii a měsíc před konáním skutečných voleb vybrat své potenciální zástupce do Parlamentu.

Akci ale zpochybnil hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD), který rozeslal ředitelům škol dopis. "Pořádání 'stínových' voleb na školách před volbami řádnými lze, dle nás, hodnotit jako porušení školského zákona," stojí mimo jiné v dokumentu, který má redakce iHNed.cz k dispozici. Příslušný zákon totiž zakazuje propagaci a reklamu politických stran ve školách.

Rath také připomněl, že za dodržování legislativy nese osobní odpovědnost ředitel školy. Přímo ale ředitelům zapojení do akce nezakázal. Novinářům ve čtvrtek řekl, že by ředitelé měli zkušební hlasování odložit na období po volbách. Pokud tak neučiní, nebudou zřejmě nijak trestáni. "Zatím jsme o žádných sankcích nehovořili ani neuvažovali," dodal.

Ministerstvo neprodloužilo záštitu 

Hejtmanovi vadí, že volby nanečisto by měly proběhnout pouhý měsíc před konáním skutečného hlasování. "Je trošku nešťastné, když se něco takového dělá pár měsíců před volbami," shodl se s Rathem výjimečně první místopředseda ODS David Vodrážka v rozhovoru pro deník Právo.

Ministryně školství Miroslava Kopicová se kvůli Studentským volbám sešla s předsedou Asociace krajů a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD). Jelikož prý přetrvávají pochybnosti o projektu v době probíhající předvolební kampaně, rozhodla se ministryně stáhnout svou záštitu.

"V současné vyhrocené politické situaci není možné vyloučit ani napadení projektu a zejména jeho výsledků některým z neúspěšných volebních subjektů po skutečných volbách," stojí ve společném prohlášení resortu školství a Asociace krajů.

Postup středočeského hejtmana kritizovala také ODS, Rath podle ní "vyhrožuje ředitelům škol". "Rath dobře ví, že mezi mladými lidmi není oblíbený. Obává se, že by mu to dali ve Volbách nanečisto na vědomí. Proto se rozhodl, že metodou vyhrožování a nátlaku na ředitele škol znemožní studentům, aby svůj názor projevili," uvedl v tiskovém prohlášení místostarosta strany a Rathův předchůdce v úřadu Petr Bendl.

Člověk v tísni se hájí, že cílem projektu je motivovat studenty, aby se zamýšleli nad aktem volby, a posílit tak jejich zájem o volby skutečné. Mnozí ze studentů středních škol, učilišť a gymnázií budou moci jako plnoletí na konci května poprvé využít svého volebního práva.

 "Při realizaci Studentských voleb ve školách nebude vyvíjet činnost žádná politická strana či hnutí, ani nebudou propagovány konkrétní strany či hnutí," ubezpečuje neziskovka. Zapojení jednotlivých škol je dobrovolné. Obdobné akce jsou prý pořádány v ostatních zemích Evropy i severní Ameriky.