Ambiciózní plán Středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) na vytvoření Královské univerzity se (zatím) neuskuteční. Poslanecká sněmovna ve středu tento bod neschválila. Pro návrh zvedla ruku pouze sociální demokracie a asi polovina komunistů, chybělo jim 13 hlasů.

Ačkoliv předešlá čtení předcházely ostré debaty i slovní roztržky mezi poslanci, dnešní jednání o univerzitě se obešlo bez rozpravy. Poslanci ihned přistoupili k hlasování. Proti hlasovala ODS, lidovci, zelení, část komunistů a také nezařazení poslanci s výjimkou Olgy Zubové.

Pět fakult v okresních městech 

O založení školy usilovalo vedení Středočeského kraje. Rathovi vadilo, že jeho kraj jako jediný nemá vysokou školu. Podle návrhu se mělo transformovat pět vyšších odborných škol v univerzitní fakulty zaměřené hlavně na bakalářské obory.

Měla mezi nimi být mimo jiné fakulta humanitních věd a umění v Kutné Hoře, fakulta hotelnictví, cestovního ruchu a gastronomie v Poděbradech, fakulta sociálních studií v Mladé Boleslavi nebo fakulta zdravotnická, medicínských technologií a farmacie v Příbrami. Oficiálním sídlem školy měla být jezuitská kolej v Kutné Hoře, kteroukraj rekonstruuje za 200 milionů korun. 

Podle záměru kraje měla kutnohorská škola přijmout první studenty již na podzim v akademickém roce 2010/2011. Začít studovat mělo 200 lidí, do tří let by se mohlo vzdělávat už 1200 studentů, do deseti let po svém vzniku by se instituce měla dostat na konečný počet až 16 tisíc studujících.  

Návrh dlouhodobě kritizovali poslanci ODS a KDU-ČSL. Nelíbilo se jim, že by mělo jít o univerzitu. Podporovali pouze vznik vysoké školy zaměřené na bakalářské studijní obory. Podle ODS byl návrh na zřízení školy zcela mimo koncepci vzdělávání, lidovci pak upozornili na to, že návrh by špatně připravený a obsahoval chyby.

"ODS a TOP 09 se zaštiťují podporou vzdělání, ale když se má hlasovat, tak jsou proti. Sídlo univerzity mělo být v Kutné Hoře, kde je nejvyšší nezaměstnanost v celém kraji, takže v rámci budování univerzity by našlo hodně lidí uplatnění. Je vidět, že těmto stranám je to úplně jedno," reagoval Rath.

Podle předsedy školského výboru Waltera Bartoše (ODS) zřízení univerzity nezapadá do koncepce vzdělávání v České republice. Jako příklad zmínil to, že by ostatní školy jejím vznikem přišly o část peněz na vědu.