Návrat rodičů malých dětí do práce by mělo usnadnit opatření, podle kterého by mohly už dvouleté děti navštěvovat mateřskou školu. Návrh ministryně školství Miroslavy Kopicové na snížení věkové hranice pro přijímání dětí do školek v pondělí schválila vláda.

"Je to záměr, aplikace tohoto rozhodnutí přijde později, budou potřebné ještě analýzy," uvedl po zasedání kabinetu premiér Jan Fischer.  

Nové opatření by mělo alespoň částečně vyřešit problém s nedostatkem jeslí v Česku. Pokud už města jesle vůbec mají, bývají přeplněné.

A rodiče proto často žádají, aby mohli své dvouleté děti dávat do mateřských škol i přesto, že standardně chodí do školek děti až od tří let. "Výjimečně přijímáme takto malé děti už nyní. Jakmile je ovšem ve třídě víc než dvacet dětí, je to s těmi dvouletými hodně náročné," říká ředitelka Mateřské školy Trojlístek v Praze 4 Irena Michalcová.

Ministerstvo shání dvě miliardy 

Pokud by tedy měly školky přijímat běžně i dvouleté děti, potřebovala by řada z nich peníze na větší počet učitelek, jejich proškolení pro práci s dětmi do tří let a dovybavení tříd pro malé děti. "Počítáme zatím s navýšením výdajů ze státního rozpočtu přibližně o dvě miliardy korun," řekla HN mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová. 

Příslib peněz na rozšíření mateřských škol pro dvouleté děti ale zatím ministerstvo nemá. Návrh předložený dnes vládě představuje jen jakousi strategii, nyní se musí opatření zapracovat do školského zákona a některých vyhlášek.

Změna si vyžádá úpravu podmínek výchovy malých dětí - například nižší počty dětí ve třídě či rozšířená kvalifikace pedagogického personálu. Dvouleté děti by mateřské školky měly začít brát od září příštího roku.

Ve školním roce 2008/2009 navštěvovalo podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání mateřské školy přes 26 tisíc dětí mladších tří let, tedy asi čtvrtina populačního ročníku. Předpokládá se, že by se v případě rozšíření kapacit mateřských škol tento počet postupně zvýšil nanejvýš na polovinu populačního ročníku.