Studentka olomoucké Univerzity Palackého si před třemi lety vypůjčila v univerzitní knihovně pár knížek ke studiu. Od té doby už se v knihovně neukázala. Před nedávnem jí zaklepal na dveře exekutor. Částka za knihy se i s úroky a soudními poplatky vyšplhala na patnáct tisíc korun.

"Exekutor přišel za studentkou domů a začal zabavovat věci. Její rodiče byli úplně mimo sebe. Vůbec netušili, že jejich dcera dluží knihovně tolik. Nechápali, co tam ten exekutor dělá," popisuje kuriózní případ Ludvík Anton, univerzitní právník z oddělení pohledávek. "Tahle studentka vůbec nereagovala na výzvy ani od knihovny, ani od soudu. Jen knihovna ji k zaplacení vyzývala upomínkami víc než půl roku," dodává Anton.

Příběh olomoucké studentky ovšem zdaleka není ojedinělý. Studentů, kteří "zapomenou" univerzitě zaplatit a nevšímají si ani opakovaných výzev, rok od roku přibývá a univerzity mají stále větší problém dlužnou částku vymoci. Nejčastěji vysokoškoláci dluží za ubytování na kolejích, za prodloužené studium, které už jim neplatí stát, nebo třeba za nevrácené knihy.

Právě proto, že dlužníků je stále víc, deset velkých univerzit už loni muselo zřídit speciální "vymáhací" odbor. A tamější právníci jsou stále vytíženější. Například Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem za celý loňský rok provedla 19 exekucí, zatímco jen za první tři měsíce letošního roku už chystá dalších 15 případů pro vypracování návrhu na exekuci.

Západočeská univerzita loni soudně vymáhala 169 dluhů a za letošek už se cifra vyšplhala na 108 případů studentských dlužníků, kteří se dostali k soudu. "Některé případy se nám překlopily z loňského roku," mírní negativní statistiky mluvčí Pavla Hrabačková. Olomoucká Univerzita Palackého zase loni vedla 9 exekucí, ale pro letošek už má připraveno 12 pohledávek k zahájení exekučního řízení.
Přitom univerzity se snaží do poslední chvíle exekuci vyhnout. "Univerzitní právník nejprve zpracuje návrh na exekuci a pak studenta ještě jednou vyzveme k zaplacení. Pokud nezaplatí, návrh předáváme exekutorovi, a ten, než vydá pokyn k exekuci, opět vyzve studenta k zaplacení. Když ani poté student nezaplatí, vydá exekutor pokyn k exekuci. Student je tedy ještě před samotnou exekucí dva až třikrát vyzýván k zaplacení dlužné částky," popisuje mluvčí ústecké univerzity Jana Šiková složitý proces, do kterého se vkládá ještě soud, který musí návrh na exekuci univerzitě přiznat.

Referentky ze studijních oddělení se shodují: za dluhy studentů zřejmě nemůže ekonomická krize. "Jako hlavní důvod vidím spíš to, že studenti jsou stále více nezodpovědní," soudí Tereza Fojtová, mluvčí Masarykovy univerzity.