Právnická fakulta v Plzni připravila prvních deset návrhů na odebrání titulu magistr. Většinou se to dotkne lidí, kteří studium absolvovali v nestandardně krátké době. Návrhy děkan podepíše odpoledne a ještě v pátek odešle rektorovi Západočeské univerzity. Ostatní návrhy dokončí a pošle fakulta v pondělí. ČTK to řekl děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil.

Mezi adepty na odebrání titulu je podle dnešní MfDnes i chomutovská primátorka Ivana Řápková a také starosta Prahy 5 Milan Jančík. "Nevím, zda jsou přímo v balíku prvních deseti, kteří budou posláni dnes, ale určitě jsou mezi magistry, jejichž studium je zpochybněno," řekl ČTK důvěryhodný zdroj.

V případě Řápkové chybí na fakultě písemné dokumenty o jejím studiu, neexistují protokoly s podpisy učitelů o zkoušce. Primátorka od počátku tvrdí, že studovala standardně. Podle MfDnes Jančíkovi fakulta vytýká nestandardní průběh státnice i celého studia. I Jančík tvrdí, že jeho studium bylo korektní. Pokud se jeho pochybení potvrdí, je i ČSSD na Praze 5 připravena přestat jej podporovat. Dle deníku jsou na seznamu i ministerští náměstci Dana Trezziová, Robert Szurman a Ivo Vrzal.  

Řápková: Někdo vyráběl důkazy proti mně 

Řápková, dvojka na ústecké kandidátce ODS, dává případný návrh na odebrání svého titulu do souvislosti s předvolební kampaní. "Je zajímavé, že fakulta vyšetřování zahájila v září, já jsem na podzim fakultě veškerá potřebná fakta předložila, a takzvané 'vyšetřování' je ukončeno až čtrnáct dní před volbami, uvedla chomutovská primátorka v tiskovém prohlášení.

Zároveň bez dalších podrobností dodala, že někteří lidé na právnické fakultě vyráběli důkazy proti ní. "Představitelé fakulty by se měli nad sebou zamyslet, jako zastánci práva a spravedlnosti by neměli vyrábět do očí bijící politické kauzy, jako vystřižené z mafiánských filmů," napsala Řápková.

Vedle prvních deseti návrhů pošlou plzeňská práva ostatní doporučení v pondělí. Snaží se tak dodržet termín 15. května, do něhož se zavázala prověřit problémové studenty magisterského studia a odeslat návrhy. Adepty na odebrání titulu vytipovala komise rektora, jež našla pochyby u celkem 44 magistrů.

Dle Pospíšila se jedna část případů týká takzvaných rychlostudentů, tedy lidí, kteří v Plzni studovali kratší než standardní dobu. Mezi nimi jsou i případy pouze několikaměsíčního studia. "U těchto lidí nemá univerzita ve svém archivu doloženo předchozí studium. Bude tedy na nich, aby v rámci správního řízení, které zahájí pan rektor, doložili doklady o tom, že studovali adekvátní studium na jiné právnické fakultě," dodal děkan.

Pochybení spojené s rychlostudiem se často kumuluje i s dalšími nedostatky, jako například nestandardním složením státnicové komise, chybějícími dokumenty o zkouškách a podobně. Podle experta na správní právo Františka Korbela, který pro fakultu návrhy připravuje, stejně jako u absolventů bakalářského a doktorského studia se i u magistrů zahajuje správní řízení pouze v případech kumulace nedostatků.

"Nejčastější pochybností je extrémně krátká doba studia," potvrdil Korbel, který odmítl jakékoliv jméno komentovat. Dosud žádné nezveřejnila ani univerzita. Jedním z adresátů návrhu je podle informací ČTK člověk, jenž studoval jen dva měsíce, a to během prázdnin. Tím by mohl být Jan Harangozzo, jež figuruje v kauze podvodných konkurzů kolem soudce Berky. 

Uznali 20 let staré zkoušky 

"Další pochyby vyvolává u některých magistrů i uznávaní předchozího studia, které není nijak doloženo. Případně se jedná o studium, které nemohlo být uznáno, protože podle studijního a zkušebního řádu je možné uznat zkoušky z vysoké školy maximálně dva roky zpětně," dodal Korbel. O titul Mgr. by tak mohl přijít člověk, jemuž byla uznána vysoká škola SNB z roku 1985, tedy zkoušky a zápočty staré 20 let, které byly z úplně jiných předmětů a s jiným obsahem, než je dnes vyučován na právech.

V tomto případě indicie vedou k bývalému náměstkovi policejního prezidenta Janu Brázdovi, jenž absolvoval v Plzni magisterské studium za necelý rok. Byl přijat na podzim 2004 a v lednu 2005 obhájil diplomovou práci. Stejně rychle zvládl i doktorandské studium. Svou práci obhájil hned v roce 2006.

V několika případech "prominentní" magistři byli také zkoušeni mimo oficiální termíny a mimo oficiální zkušební komise. Jejich státnice se konaly ve dnech, kdy žádná zkušební komise nezasedala.

Fakulta dosud navrhla odebrat titul devíti držitelům Ph.D. a sedmi bakalářům. Zahájení správního řízení je v kompetenci rektora Josefa Průši. Ten už s držiteli Ph.D. a bakalářského titulu řízení zahájil. Obdržel už také některé zpětné reakce s argumenty dotyčných absolventů, jimiž se obhajují. Zatím v žádném z případů nerozhodl. Po poradě s Korbelem totiž univerzita nejprve pošle všem dotyčným dopisy o zahájení řízení a teprve poté začne přezkoumávat jejich argumenty.

Související