Školští experti ODS, TOP 09 a Věcí veřejných nechtějí omezit podporu soukromým školám tak razantně, jak to chystá ministr financí Eduard Janota. Zástupci ODS naopak zvažují vyšší příspěvek pro soukromé školy, tak aby se více vyrovnala podpora státních a soukromých škol. Podle místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila by to bylo "ideově správné", znamenalo by to ale další výdaje ze státního rozpočtu, což musí posoudit lídři stran.

Vyjednavači otázku financování soukromých škol předají stranickým lídrům, kteří budou rozhodovat o rozpočtových výdajích. Vzhledem k úsporným plánům vlády bude podle zástupců VV a TOP 09 úspěch, pokud se podaří zachovat současnou výši podpory soukromých škol. ČTK to řekli předseda poslanců VV Josef Dobeš a vyjednavač TOP 09 Jan Vitula. Pokud by stát chtěl vyrovnat podporu soukromých a státních škol, stálo by ho to podle Dobeše v příštím roce asi 350 milionů korun.

V rozpočtu na letošní rok je na dotace poskytované soukromým školám vyčleněno asi 4,3 miliardy korun. Tato suma představuje pět procent neinvestičních výdajů do regionálního školství v roce 2010, uvedlo ministerstvo školství.

Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska se ostře ohradilo proti plánům ministra financí Janoty, který podle nich chce škrtnout zhruba dvacet procent z nynější státní podpory soukromým školám. Návrh je podle soukromých škol "likvidačním nástrojem", který povede k přesunu žáků ze soukromých škol do krajských a obecních. Dotkne se prý zejména soukromých škol v malých městech a škol, které mají učňovské obory a nevybírají školné. Sdružení soukromých škol to uvedlo v materiálu, který má ČTK k dispozici.

Vyjednavači zabývající se školstvím se ve středu shodli na společném programu pro regionální školství. Lídrům stran ale předají ještě jeden sporný bod. Tím je výše platů učitelů. Věci veřejné chtějí garantovat, že každý učitel bude mít příští rok plat alespoň 20.000 korun. "Trváme na tom, že musí být explicitně sděleno, že minimální nástupní plat bude 20.000 korun, nespokojíme se s obecnými formulacemi," řekl dnes ČTK Dobeš.

Související