Lídři rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) v pátek uzavřeli kapitolu programového prohlášení věnované školství, církvím a kultuře. Shodli se, že v příštím roce platy učitelů navýší o 2,1 miliardy. V roce 2012 naroste fond na platy v regionálním školství o další čtyři miliardy a pak budou příspěvky do fondu na tři roky zmraženy. Navýšení půjde především ve prospěch platů učitelů základních a středních škol.

Když naše děti nebudou vzdělané, nebude na důchody, uvedl předseda VV Radek John s tím, že praxe, kdy měl nastupující učitel plat 13 tisíc, končí. Čtyři miliardy na platy učitelů pro rok 2012 nebudou z rozpočtu ministerstva obrany, řekl Nečas.

Nápad Josefa Dobeše (VV) nominovaného do funkce ministra školství na náborový příspěvek 180.000 korun pro absolventy pedagogických škol při vstupu do zaměstnání není podle předsedy ODS Petra Nečase součástí koaliční smlouvy.

Politici se také domluvili, že do konce srpna rozhodnou o tom, zda studenti už v příštím roce budou skládat státní maturitu. S definitivní platností o projektu státních maturit rozhodne výsledek podzimní generální zkoušky státních maturit.

Nečas ale na tiskové konferenci řekl, že osobně je přesvědčen, že státní maturity příští rok nebudou, navíc si myslí, že projekt nakonec definitivně padne. Přesto má ale generální zkouška ověřit životaschopnost projektu a být případně pokladem pro další nová řešení maturit.

Příprava státních maturit přitom stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun, jen generálka přijde na dalších 140 milionů.

Koalice chce ve volebním období zavést srovnávací zkoušky pro žáky pátých a devátých tříd ZŠ. Politici potvrdili také už dříve zveřejněnou dohodu o odložené platbě školného. Systém půjček má být hotov do roku 2013 tak, aby fungoval rok před zavedením školného, to bude platit pouze pro nově nastoupující studenty.

"Výzkumné univerzity"

Součástí reformy vysokého školství má podle vznikající koalice být i zřízení "výzkumných univerzit". V jejich rámci bude přednostně financován špičkový výzkum. "Nebude to plošná podpora průměru, ale selektovaná podpora vysokého nadprůměru," poznamenal Nečas.

Soukromý podnikatelský sektor může podle něj počítat s daňovým zvýhodněním tam, kde se bude podílet na spolupráci s výzkumnými institucemi a financovat výzkum.

ODS, TOP 09 a VV se v pátek shodly také na tom, že část výnosu z loterií bude použita na podporu sportovních aktivit mládeže a dětí.

Církevní restituce už musíme vyřešit

Koalice považuje za nezbytné v co nejkratší době vyřešit otázku vztahů a majetku mezi státem a církvemi, aby mohly být církve a náboženské společnosti nezávislé na státu. Nečas řekl, že tento krok pomůže rozvoji měst a obcí, jejichž majetky jsou kvůli církevním restitucím blokovány. Vyjednavači v pátek sice nepřijali žádné zásadní stanovisko, shodli se nicméně, že je třeba konat.

Nevyřešenými církevními restitucemi je blokováno například 185.000 hektarů lesů, které má ve správě Státní podnik Lesy České republiky (LČR).

Ústavní soud tento týden neuvolnil majetek obcí a dalších vlastníků, který blokují nevyřešené církevní restituce. Nezrušil část zákona o půdě z roku 1991, jak požadovala skupina senátorů. Konstatoval však, že dlouhodobá nečinnost zákonodárců při řešení vztahu státu a církví je protiústavní.

Související