Příprava státních maturit se táhne už deset let a spolykala už přes 340 milionů korun. Nyní to vypadá, že projekt jednotných zkoušek, které se měly rozběhnout příští rok, čeká další odklad nebo úplné zrušení.

V pátek to připustil premiér budoucí vlády Petr Nečas. "Do konce prázdnin řekneme, jestli státní maturity proběhnou nebo neproběhnou v příštím školním roce. Po provedení generální zkoušky pak rozhodneme definitivně o existenci nebo neexistenci tohoto modelu státních maturit," řekl Nečas po zasedání předsedů tří koaličních stran. "Můj osobní soukromý názor je, že vláda rozhodne do konce srpna o odkladu státních maturit o další rok, čili neproběhnou v roce 2011," řekl Nečas.

Koaliční vyjednavači se už dříe usnesli, že se o budoucnosti státních maturit musí dohodnout nejpozději na konci letošního srpna tak, aby v září nastupující středoškoláci měli od začátku jasno, jaký typ maturity je vlastně čeká.

Letos v září čeká studenty státní maturita nanečisto. Tento test má prověřit, jestli jsou státní maturity dobře připravené a jestli stát dokáže jejich zavedení zajistit i po logistické stránce. "Po provedené generální zkoušce se vláda rozhodne, zda ten model zachová nebo ho zruší. Ve stavu informací a znalostí které mám, můj osobní názor je, že se státní maturita zruší," řekl Nečas.
Podle původních plánů se měly státní maturity na ostro rozběhnout už v roce 2008, nebyly ale dostatečně připraveny, a tak vláda jejich start odložila na rok 2010. Školy i studenti si však dále stěžovali na to, že zkouška není dobře připravená - loni kvůli tomu demonstrovalo sedm tisíc středoškoláků. Státní maturity tak čekal další odklad - na jaro 2011.

Státní maturita počítá s tím, že v prvních dvou letech budou studenti povinně maturovat pouze ze dvou předmětů - z českého jazyka a z cizího jazyka nebo matematiky. V dalších letech už by studenti povinně maturovali z češtiny, cizího jazyka a poté z jednoho z volitelných předmětů - matematiky, informatiky nebo společenskovědního základu. Studenti by si také mohli zvolit náročnost státní zkoušky ze dvou úrovní - jednodušší a těžší. Mluvilo se i o tom, že studenti gymnázií by měli povinně skládat těžší typ zkoušky.

Tvůrcí státní maturity časem počítají i s tím, že by výsledky v budoucnu sloužily jako jedno z kritérií při přijímacích zkouškách na vysoké školy. Univerzity se tomu a priori nebrání - rektoři však už dříve řekli, že si nejprve počkají až na to, jak bude státní maturita vypadat v praxi.