Pouhých dvacet minut trvalo jednání ve sporu Západočeské univerzity (ZČU) s exděkanem plzeňských práv Jaroslavem Zachariášem. Ten nesouhlasí s výpovědí kvůli plagiátorské kauze, kterou dostal od nového vedení práv v čele s reformním děkanem Jiřím Pospíšilem (ODS).

Univerzita, pod kterou fakulta práv spadá, nyní překvapivě změnila svůj postoj a navrhuje mimosoudní jednání. Soudce Okresního soudu Plzeň-město oběma stranám sporu vytkl, že čas na mimosoudní jednání měly nevídaný. Podle něho je téměř neuvěřitelné, že s takovým řešením přichází až nyní.

Právník univerzity Jan Podola uvedl, že ho návrhem na mimosoudní jednání pověřil až v úterý rektor Josef Průša. Rektor je prý ochoten se sejít se Zachariášem. Univerzita už podle právníka netrvá ani na tom, aby Zachariáš vzal svoji žalobu zpět.

Přitom až dosud toto požadovala. Podola nedokázal vysvětlit, proč s návrhem přichází ZČU až nyní. Žalobu Zachariáš podal vloni 17. prosince. Výsledek o mimosoudním jednání strany sdělí soudu při 1. září.

Zachariáš očekává zrušení výpovědi a omluvu

Právní zástupce exděkana Josef Havlůj předběžně uvedl, že očekává ze strany ZČU omluvu. "Ta kauza byla uměle vyvolána, můj klient se stal obětním beránkem," uvedl. Právník bude chtít na schůzce s vedením ZČU dosáhnout zrušení výpovědi a bude se snažit dohodnout na otázce dalšího setrvání Zachariáše na fakultě.

Zachariáš výpověď dostal vloni na podzim od nového vedení fakulty v čele s Jiřím Pospíšilem. Pospíšil mu v říjnu zrušil pracovní poměr pro poškození dobrého jména fakulty i univerzity.

Exděkan ale odmítl ze školy dobrovolně odejít, fakulta ho musí až do vyřešení sporu i nadále platit jako svého zaměstnance. Schůzka obou stran by se měla uskutečnit 5. srpna.

Rektor Průša řekl, že Zachariášův případ se dostal na rektorát v pátek. Do té doby ho měl na starost právní expert František Korbel, jenž se stal náměstkem ministra spravedlnosti, a nemůže už univerzitu zastupovat.

"Mělo se to udělat elegantně už tehdy"

"Na mimosoudním jednání jsme se dohodli i s vedením fakulty, já jsem o tom jednal s proděkanem Petrem Bezouškou. Ten s tím vyslovil souhlas. Domluvili jsme se také na tom, do jaké výše odškodnění můžeme jít," dodal rektor. Jaká výše to bude, neuvedl, jde prý o důvěrnou věc pro jednání obou stran. Cílem je, aby byla se Zachariášem uzavřena dohoda o ukončení pracovního poměru. "Mělo se to udělat elegantně už tehdy, ale bohužel," dodal rektor.

Končící děkan právnické fakulty Pospíšil řekl, že nezná taktiku rektorátu, protože tuto kauzu nesleduje. "Nechci to negativně hodnotit, když to neznám," uvedl Pospíšil, který v pátek předá rektorovi rezignační dopis. Skončí nejpozději 3. srpna. Stal se ministrem spravedlnosti.

Proděkan právnické fakulty Karel Eliáš řekl, že pro fakultu je prioritní, aby Zachariáš už na fakultě neučil. "Je nám celkem jedno, jak se dosáhne tohoto výsledku. Kdyby třeba jednání vyústilo v řešení, že pan docent Zachariáš uzavře se ZČU dohodu o skončení pracovního poměru, tak by nám to nevadilo," uvedl.

Řešení je podle něj v kompetenci univerzity. Také upozornil na to, že fakulta Zachariáše musí platit a tato finanční zátěž není úplně zanedbatelná. Peníze by přitom mohla využít na mladé asistenty a podobně. V případě soudního sporu včetně případných odvolání by se uzavření kauzy mohlo protáhnout i na dva roky.

Zachariáš je první z několika bývalých členů nejužšího vedení fakulty, jejichž spor s univerzitou začaly soudy řešit. Dalším zaměstnancem, který odmítl dobrovolně ze školy odejít a brání se soudní cestou, je například exproděkan Ivan Tomažič.

Právě jeho kauza s opsanou dizertační prací spustila loni v září celou aféru na plzeňských právech. Proti výpovědi se postavil také bývalý šéf akademického senátu Daniel Telecký. Podola v jejich věcech zatím pověření od rektora nedostal, takže se nevyjádří k tomu, jak u nich bude ZČU postupovat.
Související