Rektor Západočeské univerzity (ZČU) Josef Průša a exděkan plzeňských práv Jaroslav Zachariáš se dohodli na návrhu na smír. Řešení ale sdělí až soudu, konkrétní ujednání tají.

"Nebyli jsme si jisti tím, že okamžitá výpověď je v pořádku. Důvody pro to sice byly pádné, ale myslím si, že bychom u soudu neuspěli," řekl pro ČT 24 Průša. K finanční kompenzaci uvedl, že o ní v tomto sporu se Zachariášem nejednali.

Rektor sdělil, že se univerzita Zachariášovi, který vloni dostal výpověď, nebude omlouvat. Zachariáš dostal výpověď kvůli plagiátorské kauze od nového vedení práv v čele s tehdy reformním děkanem Jiřím Pospíšilem (ODS), který je nyní ministrem spravedlnosti.

Podle informací ČTK požaduje Zachariáš ve svém návrhu jako kompenzaci 25 děkanských platů, což je podle dostupných informací kolem dvou milionů korun. Rektor pouze sdělil, že se univerzita Zachariášovi, který vloni dostal výpověď, nebude omlouvat.

Výsledek strany sdělí soudu při jednání 1. září. Je ale možné, že se jednání neuskuteční. Zachariáš se svým advokátem navrhuje, aby oba účastníci řízení dali souhlas soudu, aby rozhodl o neplatnosti okamžité výpovědi bez jednání. Podle návrhu exděkana by to zabránilo další medializaci sporu.

"Omluva je pro nás z říše snů"

"Ten návrh je mezi námi a soudem a nebylo by vhodné, aby se to dozvěděl soud dřív z médií," řekl po jednání Průša. Popřel, že by univerzita protistraně dnes nabídla finanční vyrovnání. "Odstupné nebylo předmětem jednání," uvedl Průša.

Zda ZČU trvá na tom, že se Zachariáš nevrátí na fakultu, odmítl komentovat. "To je otázka, jak to zhodnotí soud. Zda zůstane zaměstnancem, záleží na rozsudku," uvedl Průša.

Podle končícího děkana práv Jiřího Pospíšila je výpověď v pořádku a pracovní poměr bylo nutné ukončit vzhledem k pochybením. Navíc prý pro ni vznikly další důvody, neboť měl Zachariáš přiděleny úkoly během roku a měl pro fakultu pracovat doma. "Ty úkoly neplnil," řekl pro ČT 24 Pospíšil. Škola ho tak fakticky honorovala, aniž by odvedl požadovanou práci.

"Omluva je pro nás z říše snů, to je naprosto vyloučené. A 25 platů, to je dost divná představa. Pokud jsem informován, tak ani pan rektor by na těch 25 platů nepřistoupil," tvrdí proděkan práv Karel Eliáš. Podle něj se fakulta pokoušela se Zachariášem dohodnout a vyřešit věc smírně ještě předtím, než mu dala okamžitou výpověď. "Nabízeli jsme mu dohodu o skončení pracovního poměru a čtyři platy, čili možná v těchto intencích by se to (odstupné) mohlo pohybovat," uvedl proděkan.

Zachariáš v návrhu k mimosoudnímu projednání sporu žádá:

 

 

- písemné prohlášení rektora, že fakulta právnická rozhodnutím o okamžité výpovědi pochybila

- prohlášení, že nelze souhlasit s názorem, že rezignace Zachariáše na funkci děkana fakulty je přiznáním jeho účasti na vzniku kauzy plagiátu bývalého proděkana Ivana Tomažiče

- poděkování rektora Zachariášovi za plnění jeho povinností akademického pracovníka i děkana právnické fakulty

- prohlášení ZČU pro soud, že neexistuje důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru

- souhlas od ZČU, aby soud ve věci rozhodl bez jednání

- ze strany ZČU uhradit náklady na právní zastoupení a soudní poplatek

- dohodu se ZČU na finanční kompenzaci, za dostatečnou kompenzaci Zachariáš považuje 25 platů děkana

- žádá, aby ZČU po pravomocném rozhodnutí soudu o neplatnosti okamžité výpovědi obeslala dopisem MŠMT ČR, Ústav státu a práva a předsedu Akademie věd ČR se sdělením, že obvinění Zachariáše z účasti na kauze plagiát a kauze neoprávněného udělování akademických titulů nebyla prokázána a jsou v rozporu se zásadou presumpce neviny


Univerzita přistoupila na smír proto, že jí podle rektora neprospívá, že se proces táhne takovou dobu. Zachariáš, jenž podal žalobu už v prosinci, až dosud odmítal školu dobrovolně opustit, fakulta ho tak musí nadále platit.

 

Obě strany se sešly u soudu minulý týden, kdy právník ZČU z pověření rektora nabídl Zachariášovi mimosoudní jednání. Právník exděkana tehdy řekl, že očekává od ZČU omluvu.

Zachariáš je první z několika bývalých členů nejužšího vedení fakulty, jejichž spor s univerzitou začaly soudy řešit. Dalším zaměstnancem, který odmítl dobrovolně ze školy odejít a brání se soudní cestou, je například exproděkan Ivan Tomažič.

Právě jeho kauza s opsanou dizertační prací spustila loni v září celou aféru na plzeňských právech. Proti výpovědi se postavil také bývalý šéf akademického senátu Daniel Telecký. Podola v jejich věcech zatím pověření od rektora nedostal, takže se nevyjádří k tomu, jak u nich bude ZČU postupovat.