Speciální program už vytipoval pět problematických prací

Už pět problematických rigorózních prací obhájených na plzeňských právech vytipoval speciální program brněnské univerzity na odhalování plagiátů. Zatím prozkoumal obsah 145 z 500 děl. U pěti z nich zjistil, že se ve více než 50 procentech textu shodují s jinými pracemi. Univerzita zatím nedovede říci, co to znamená, případům se bude věnovat. Na ZČU dál probíhá řízení o odebírání titulů.

Kdo je Jaroslav Zachariáš

Jaroslav Zachariáš na právech v Plzni působí od roku 1993. Děkanem byl zvolen poprvé v únoru 2005, opětovně v dubnu 2008. Funkční období mu mělo skončit v srpnu 2012. Ve funkci šéfa fakulty vystřídal Milana Kindla, jenž poté začal dělat proděkana. Zachariáš vystudoval v roce 1975 pražská práva. Od roku 1975 působil v Ústavu státu a práva Akademie věd, který také vedl. Na post děkana rezignoval loni v září, když se začaly objevovat aféry na fakultě. V říjnu mu nové vedení fakulty v čele s Jiřím Pospíšilem dalo okamžitou výpověď. Zachariáš ji odmítl, ohradil se žalobou. Od ZČU dostal letos v červenci nabídku na mimosoudní vyrovnání. Zachariáš požadoval mimo jiné také omluvu, ZČU rozhodla, že se mu omlouvat nebude.

Bývalý děkan plzeňských práv Jaroslav Zachariáš, zapletený do skandálů na této škole, skončí svůj pracovní poměr na právnické fakultě dohodou, nejdříve zřejmě k 15. září. Dle kolektivní smlouvy má nárok na čtyři platy odstupného.

"Žalobu na ochranu osobnosti podávat nebude," řekl rektor Západočeské univerzity (ZČU) Josef Průša, který se na tomto postupu s exděkanem dohodl.

Průša ale tvrdí, že není možné vzít zpět okamžitou výpověď, kterou vloni na podzim fakulta Zachariášovi dala. Proto o jejím zrušení musí rozhodnout soud. Obě strany se u něho potkají 1. září.

"Dohodli jsme se na tom, že docent Zachariáš odejde dohodou. O tomto jsme také jednali na schůzce minulý týden. Žaloba na ochranu osobnosti podána nebude," uvedl Průša. Současně připustil, že v dopise, který Zachariáš původně zaslal vedení ZČU, byl požadavek na 25 platů odstupného, obě strany ale o tomto prý vůbec nejednaly.

Čtyři platy ano a hlavně ať je pryč

Průša řekl, že čtyři platy odstupného má fakulta připraveny. Konečná suma bude záležet na tom, z čeho se částka vypočítá. "Zda to bude z toho, co bral jako děkan před odchodem a nebo z toho, co má nyní," řekl Průša.

Tím, že se Zachariáš vloni v prosinci ohradil žalobou proti okamžité výpovědi, musí ho fakulta nadále zaměstnávat a bývalý děkan pro ni zatím vykonává práci z domova. Před odchodem z funkce děkana pobíral podle dostupných informací zhruba 70.000 korun měsíčně.

Karel Eliáš, který po odchodu Jiřího Pospíšila dočasně vede fakultu, označil čtyři platy za přijatelné. Hlavním cílem fakulty bylo, aby se už Zachariáš na akademickou půdu nevrátil. "V rozpočtu fakulty je na něj ještě pro tento rok vyčleněna částka," řekl Eliáš. Fakulta by tak odstupné zaplatila z peněz vyhrazených v rozpočtu.

Odstupné možná Zachariášovi přijde vhod. Policisté ho v Plzni přistihli v noci na sobotu, jak řídí s 2,5 promile alkoholu. Uvedl to deník Právo, podle něhož mu policie zadržela řidičský průkaz a případ dál vyšetřuje.

"Policisté kontrolovali v sobotu hodinu po půlnoci na Jateční třídě osmapadesátiletého řidiče Škody Octavia. V dechu mu naměřili 2,5 promile alkoholu. Muž odmítl krevní zkoušku, souhlasil pouze s odběrem moči," cituje deník mluvčí plzeňského policejního ředitelství Simonu Čejkovou. Nyní se podle ní čeká na výsledky testů.

Pokud věc skončí ve správním řízení, hrozí Zachriášovi pokuta až 50 000 korun a dvouletý zákaz řízení a k tomu ještě sedm trestných bodů. Případ ale podle listu může skončit i u soudu, pokud policisté Zachariáše obviní z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Zachariáš patří k lidem z bývalého vedení plzeňských práv, kteří ve funkcích skončili poté, co fakultou loni v září otřásla aféra s takzvanými rychlostudenty a některými podivně udělenými tituly.