Mile překvapeni mohou být novými platovými tabulkami, které začnou platit od ledna, nekvalifikovaní učitelé, a to i přesto, že pro ně jsou určeny nižší tarifní platy. Ministr Dobeš totiž původně oznamoval, že nedostanou přidáno vůbec.

Podle propočtů HN se ale platy zvednou prakticky všem nekvalifikovaným pedagogům, i když v některých případech jen o stokoruny nebo desetikoruny měsíčně. U učitele bez praxe to ale může být až o asi 1800 korun hrubého měsíčně víc.

Z celkem 2,1 miliardy korun, které jsou v rozpočtu pro příští rok na zvýšení platů učitelů vyhrazené, jde kvalifikovaným zhruba 1,8 miliardy a nekvalifikovaným zbývající 0,3 miliardy korun.

"U nekvalifikovaných je přidání menší," říká šéf školských odborů František Dobšík, který s ministerstvem na novém odměňování pedagogů spolupracoval.

Tabulky totiž nešly postavit tak, aby místo dvanácti vzniklo jen pět stupňů, a přitom se neubralo, ale ani nepřidalo nikomu z nekvalifikovaných učitelů, jak zamýšlel ministr Dobeš.

"Pokud mají nekvalifikovaní učitelé praxi a osvědčili se, tak si myslím, že je celkem v pořádku, že dostanou trochu přidáno," dodává Dobšík. Ředitelé by ale podle něj neměli zaměstnávat začínající učitele bez řádného vzdělání.

"Nový systém nemůže vyloučit, že ředitelé vezmou gymnazistu místo vysokoškoláka. Aprobovaní učitelé ale již dnes na trhu práce jsou, a to i v severních Čechách, kde jich byl dlouhodobě nedostatek. Musí si to pohlídat rodiče přes radu školy nebo Českou školní inspekci," řekl ale Dobšík.

Pedagogové budou nově odměňováni podle dvou různých tabulek. První tabulka je jen pro vysokoškoláky a jejich vzdělání musí navíc odpovídat tomu, co chce zákon.

Ve druhé tabulce s nižšími platy pak budou ti, co nemají vysokou školu a nebo jejich diplom neodpovídá tomu, co stanoví zákon.

Tohle rozdělení může v praxi působit potíže. Například v mateřinkách byly jako plně kvalifikované doposud brané jak učitelky s bakalářským vzděláním, tak s maturitou z odborné školy. Nové tabulky ale dají od ledna o několik tisíc korun vyšší plat těm s titulem Bc.

Kolik mají od ledna brát kvalifikovaní učitelé

(v Kč hrubého měsíčně podle platových tříd)

Související