Tento pátek se na středních školách spouštějí státní maturity - jeden z největších projektů českého školství za poslední roky. Podle ministra Josefa Dobeše (VV) nemůže už prakticky nic hladký start maturit ohrozit.

Svačit se může

Ministerstvo učinilo ve státních maturitách drobné úpravy. Generálka maturit, která proběhla loni na podzim, totiž ukázala především na zbytečnou byrokracii kolem zkoušek.

"Studenti si tedy budou moci dát svačinu a napíst se, když budou mít žízeň. Učitelé po nich nebudou muset povinně požadovat občanský průkaz, pokud si budou jisti jejich identitou. Tohle jsou věci, které by se nemusely dít, je třeba dát na lidský rozum," uvedl Dobeš.

Varianty neuniknou

Podle ministra je systém zkoušek dobře zabezpečen, uniknutí testů předčasně považuje Dobeš za vyloučené. "Máme opatření tak nastavena, že si nedovedu představit, že by se to jak se říká profláklo. Ta kontrola je tam enormní," říká Dobeš.

I tak je však v záloze krizový plán. Pokud by se stalo, že by zadání testů uniklo na veřejnost předem, školy hned dostanou záložní variantu maturitních testů.

Úřad CERMAT, který má přípravu státních maturit na starosti, bude od 1. dubna posílen o člověka z Dobešova týmu. "Jeho jméno zveřejním prvního dubna. Bude to odborník ze skupiny pro regionální školství, je to člověk, na kterého se mohou plně spolehnout," uvedl Dobeš.

Státní maturity vypuknou tento pátek praktickými zkouškami, které se skládají například na uměleckých školách. Od 15. dubna do 27. května proběhne takzvaná profilová část státních maturit. Jde o zkoušky, jejich zadání a průběh si každá škola organizuje sama. Státní maturity pak budou žáci skládat 2. - 27. května, kdy je čekají ústní zkoušky. Od 30. května do 7. června budou studenti muset splnit ještě písemnou část státních maturit.

Ministerstvo očekává, že státní maturitu neudělá 15 až 17 procent studentů.