U ústních maturit z češtiny dosud neuspělo 3,8 procenta studentů, z cizích jazyků pak zkoušku neudělalo 5,4 procenta maturantů. Novinářům to v pondělí řekl náměstek ministra školství Ladislav Němec. Od příštího pondělí pak startují jednotné testy a písemky. Kvůli jednotnému zkoušení jsou letos kantoři přísnější, k maturitám nepřipustili skoro 11 procent ročníku.

"Zatím jsme nezaznamenali žádné technické chyby," řekl Němec. Přes 2200 hovorů od učitelů již zaznamenali na pomocné lince centra pro přípravu maturit CERMAT.

Šéf CERMAT Pavel Zelený v pondělí odmítl informaci, podle níž unikla zkušební zadání. Deník Právo informoval, že se na internetu už objevila zadání na ústní zkoušku z angličtiny. "Každá maturitní komise má ale jiné pracovní listy," upozornil Zelený s tím, že komisí je přes 4500. I pokud by ředitel zjistil, že jeho studenti už zadání na ústní zkoušky znají, ještě hodinu před zkouškou si může ze systému CERMAT vygenerovat jiné pracovní listy.

 

Lehčí verzi zkoušek si vybralo až 96 procent maturantů. Důvodem je především rezervovaný postoj vysokých škol k uznávání maturitních výsledků při přijímacích zkouškách. O státních maturitách se v pondělí s rektory vysokých škol a ministrem školství Josefem Dobešem (VV) bavil na společném setkání na zámku v Lánech také prezident Václav Klaus. Ten projekt dlouhodobě kritizuje.

 

Počínaje příštím pondělím začnou studenti psát jednotné testy a písemné práce. Papíry s testy rozvezou do škol najatá a přísně střežená auta, některé školy už prý zapečetěné krabice s testy dostaly.

Kritici státních maturit se přitom obávají, že zadání uniknou ještě před zkouškou, v zahraničí se to několikrát stalo. Ministr Dobeš spojil se zdárným průběhem zkoušek své setrvání ve funkci.

Související