Nekvalitní vysoké školy budou mít problém. To, že vychovávají neuplatnitelné absolventy nebo nedosahují mezinárodně uznatelných vědeckých výsledků, už nebude tak snadné zamést pod koberec.

Podle návrhu reformy vysokých škol, jehož pracovní verzi mají HN k dispozici, budou univerzity nově uzavírat tří- až pětileté "dohody se státem“. V těchto dokumentech se přesně popíše, kam škola směřuje a čeho chce dosáhnout.

Jestli rektor se svým týmem závazky plní, bude zřejmě už od roku 2013 kontrolovat nový úřad – Národní akreditační agentura. Ta bude všech více než sedmdesát vysokých škol v Česku pravidelně zkoumat a hodnotit a ty dlouhodobě špatné bude moci ve spolupráci s ministerstvem školství zrušit.

Detaily dlouho připravované univerzitní reformy chce ministr školství Josef Dobeš (VV) oznámit dnes. Pracovní návrh počítá třeba s tím, že se školy rozdělí na výzkumné a praktické nebo že studenti začnou platit školné.

Doktorské studium vedoucí k titulu Ph.D. bude možné nově získat jen na elitních výzkumných univerzitách. Ostatní typy vysokých škol, zaměřených na praktické vzdělávání, si podrží bakalářské a magisterské obory.

„České vysoké školství je průměrné. Všichni směřují ke středním hodnotám, ale nic není vysloveně výborné,“ vysvětluje ředitel ministerského odboru vysokých škol Jiří Nantl, proč jsou rozsáhlé změny potřeba.

Dobešova vysokoškolská reforma, kterou od jeho loňského nástupu vypracovává už třetí náměstek (aktuálně emeritní rektor Karlovy univerzity Ivan Wilhelm, pozn. red.), počítá také se zavedením školného.

Nový vysokoškolský zákon, který nese hlavní body reformy, poputuje příští týden do připomínkového řízení a během listopadu na vládu. Pak se bude ještě rozpracovávat. Poslanci jej dostanou k projednání v červnu 2012.

ctete patek