Středoškolští studenti asi budou muset povinně maturovat z cizího jazyka až v roce 2013. Roční odklad ve čtvrtek schválil Senát v rámci poslanecké novely školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident.

Předlohu navzdory kritice přípravy maturit podpořila opozice kvůli tomu, aby maturanti už znali pravidla zkoušky z dospělosti pro příští rok.

"My v podstatě nemáme jinou možnost než to nějak pustit," uvedl před hlasováním senátor a stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek, který se v minulosti pokoušel projekt státní maturity zastavit. "Je neúměrně drahá, je to administrativní moloch a je i velmi špatně nastavená," řekl.

Maturanti si podle novely ještě příští rok budou moci vybrat ve druhém povinném předmětu mezi cizím jazykem a matematikou. Třetí povinný předmět s možností volby mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou má být také zaveden až ve školním roce 2012/2013.

ANKETA
Z čeho byste raději povinně maturovali?
1. z cizího jazyka
60 (56%)
2. z matematiky
47 (44%)

Odklad, pro který hlasovalo 52 z 59 přítomných senátorů, prospěje studentům technických středních škol, kde možnost zvolit si matematiku místo cizího jazyka prý byla pro řadu studentů východiskem, jak zkoušku dospělosti zvládnout.

"Podle výsledků letošní státní maturity nejsou nyní studenti středních odborných škol a učilišť připraveni v cizím jazyce tak, aby zkoušku úspěšně složili," uvedla předkladatelka novely Jana Drastichová (VV). Maturitní zkoušku z cizího jazyka by podle ní nezvládlo v příštím roce až 24 procent studentů.

"V případě středních odborných škol a učilišť by to byl každý třetí maturant," dodala.

 

Sociální demokraté chtějí změnu

ČSSD v rámci své takzvané zelené knihy školství chystá alternativní úpravy státní maturity. Podle Chládka by ústní i písemná část státní maturity měla být v kompetenci škol a maturitní testy by měly být revidovány tak, aby ověřovaly znalost středoškolského učiva.

Jednotná maturitní zkouška se chystala 14 let, stála zhruba 680 milionů korun. Státní maturity, které se letos konaly poprvé, nezvládlo 14,4 procenta studentů z celkem 99 tisíc. Z nich 9,5 procenta studentů propadlo a téměř pět procent se nedostavilo.

V minulých letech se neúspěšnost u maturit pohybovala kolem 2,5 procenta. Neúspěšní studenti mohou jít v dubnu k dalšímu termínu nebo si maturitu dodělat do pěti let.