Všichni učitelé včetně nekvalifikovaných dostanou od ledna přidáno 500 až 1500 korun. Ředitelé škol mají podle ministra školství Josefa Dobeše přidávat jako manažeři, tedy za výkon.

Nové nařízení totiž ruší takzvaný věkový automat, kdy měli kantoři s určitou délkou praxe nárok na vyšší plat. Odborářům se to ale nelíbí, nevyloučili ani protesty.

Průměrná mzda učitelů včetně vedoucích pracovníků škol byla loni 25 150 korun.

"Průměrné navýšení bude 750 korun," uvedl Dobeš s tím, že začínající dostanou přidáno asi jen stovku a zkušení naopak víc. Do tarifů se rozdělí celkem čtyři miliardy korun.

Ministr se také pochválil, že už loni přidal kantorům 2,1 miliardy, a nástupní mzda tak vyskočila z 14 500 korun na 20 tisíc hrubého. Učitelé s diplomem budou od ledna zařazeni ve stejné platové tabulce jako nekvalifikovaní.

Odbory jsou proti

Pedagogové s mnohaletou praxí by také měli ztratit nárok na vyšší platové zařazení, záleželo by jen na rozhodnutí ředitele.

"Chci dát ředitelům větší odpovědnost, aby se chovali jako manažeři. Proto jim nabízím tento nástroj. Na druhou stranu si uvědomuji, že školství je konzervativní, a vyzvu všechny ředitele dopisem, aby tuto možnost využívali jen v ojedinělých případech," dodal.

Novinka se ale nelíbí školským odborům, podle jejich šéfa Františka Dobšíka chtějí ještě s ministrem školství, ale i s ministrem práce jednat. Pokud by se nedohodli, nevyloučil ani protestní akce.

Související