Praha je jiná, než zbytek Česka. Alespoň co se týká stávkujících učitelů. Ze 1600 škol, které se ve středu zapojily do protestu proti změnám v platovém hodnocení, jich bylo pražských jen padesát. Potvrdila to Eva Dvořáčková z Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství.

"V Praze se připojilo ke stávce okolo 1000 učitelů. Průřezově to byli zaměstnanci jak mateřských, tak základních i speciálních škol. Další učitelé do práce přišli, ale místo výuky si se studenty povídali o stávce, nebo jim dodatečně udělali mikulášskou nadílku," dodává Dvořáčková.

"Nejvíce učitelů stávkovalo na Moravě, " řekl šéf školských odborů František Dobšík. Protest podle něj podpořilo asi 25 tisíc kantorů, což je zhruba pětina všech učitelů mateřských, základních, středních a speciálních škol.

Chcete vědět, zda stávky budou pokračovat? Zeptejte se šéfa odborů Dobšíka ZDE

"Se stávkou nesouhlasím, akorát to naštve lidi a k ničemu to nevede," tvrdí učitelka pražského gymnázia Nad Štolou, kde výuka začala klasicky od osmi.

"Ani nevím, co si o stávce myslet. Vždyť v každém soukromém podniku zaměstnance hodnotí šéf. Ale přece škola není podnik výdělečný, tak by to mohlo zůstat při starém," vyjádřil naopak podporu stávkujícím učitelům student Jan Faltys ze stejného gymnázia.

"U nás ve škole se rozhodovalo na poradě učitelů. I když já osobně se stávkou bytostně souhlasím, naše škola jako celek se rozhodla, že se k protestům nepřipojí," řekl jeden z učitelů pražské Základní školy Fr. Plamínkové.

Kde se stávkuje?

V Olomouckém kraji zůstala zavřená třetina škol. Do práce nepřišlo přes 1600 učitelů.

40% moravskoslezských škol začalo výuku v až v 9:00. Čtvrtina učitelů stávku podpořila

V Karlovarském kraji se nevyučovalo jen na jediné škole.

Čtvrtina škol Královéhradeckého kraje se připojila ke stávce.

Ve středních Čechách se do dnešní stávky učitelů zapojila více než stovka ze všech asi 1200 školských zařízení v regionu.

Do dnešní stávky ve školách se v Jihomoravském kraji asi 69 procent škol v regionu.

Třicet škol a pět set učitelů v Plzeňském kraji se připojilo k dnešní stávce.

90 škol a přes 900 učitelů stávkuje i v Libereckém kraji.

Téměř 60 mateřských, základních a středních škol z Jihočeského kraje se dnes zúčastnilo hodinové stávky.

Ve Zlínském kraji se do stávky učitelů zapojila asi třetina škol.

V Ústeckém kraji stávkovalo asi 60 škol, další protest podpořili.

Jen z Jihomoravského kraje se podle odborů ke stávce připojilo 600 škol a přes 6000 zaměstnanců, v Moravskoslezském pak 250 škol a 5200 pedagogů. Další tisícovka škol prý stávku podporovala symbolicky vyvěšením prohlášení nebo otevřela v obvyklou dobu, ale s výukou začala až od devíti.

Právě dnes má vláda projednávat nařízení, podle nějž by o výši učitelských platů od ledna nerozhodovala délka praxe, ale ředitel školy. Odboráři tvrdí, že to by mohlo ohrozit hlavně starší kantory, kterých je většina. Obávají se, že by jim klesl plat na nástupních 20 tisíc korun.

Učitelé přitom dostanou od ledna přidáno do tarifů čtyři miliardy, plat by jim měl poskočit o 500 až 1500 korun. Ministr školství Josef Dobeš (VV) proto stávku odmítl jako absurdní. Odbory však tvrdí, že tyto peníze se na platech neprojeví, protože ředitelé škol budou muset hledat peníze na nákup pomůcek a zaplacení energií.