Letošní rok byl pro mladé lidi, kteří dokončili vysokoškolské studium, docela povzbudivý - oproti předchozím dvěma letům vzrostla nabídka nových pracovních míst. Rok 2012 však takový nebude.

Po krizových letech 2009 a 2010, kdy čerství vysokoškoláci sháněli zaměstnání hodně obtížně, začaly firmy letos znovu otevírat absolventské pozice a přestaly být k nezkušeným nováčkům nedůvěřivé.

Například Masarykova univerzita v Brně hlásí, že se letošní nástupní platy jejích absolventů v porovnání s rokem 2010 zvedly o jedenáct procent - tedy na současných 23 tisíc hrubého.

Jenže v roce 2012 podle odborníků přijde zase útlum. "Nárůst nových pozic rozhodně neočekáváme. Platy také zásadně neporostou," komentuje vyhlídky absolventů Aleš Křížek, ředitel personální agentury Robert Half International.

Němčina víc než výhodou

Určitá část studentů se však stresovat nemusí. Jsou to ti, kteří si vybrali obor související s informatikou nebo účetnictvím a financemi. Pokud k tomu navíc ovládají německý jazyk, firmy se o ně poperou.

Předložit na pracovním pohovoru univerzitní diplom a osvědčení o znalosti němčiny a čekat na úžasnou nabídku však podle personalistů nestačí. "Firmy požadují i po absolventech alespoň nějakou praxi v oboru - půl roku nebo rok," říká Křížek.

Začínající IT technik dostane nástupní mzdu 25 až 30 tisíc korun. Pokud bude šikovný, vyšplhá se za pár let na 45 až 60 tisíc. Mzdy "ajťáků" podle Křížka předstihly už i výdělky lidí v bankovním sektoru, který patřil dlouhodobě k nejlépe placeným.

I samotní studenti si uvědomují, že bez praxe před firmami neobstojí. Například podle interního průzkumu Vysoké školy báňské v Ostravě se čtyřicet procent mladých začne o své budoucí uplatnění zajímat už v prvním ročníku. Pouze pět procent z nich se "probere" až po promoci. Na dalších univerzitách, které HN oslovily, je to podobně.

Zatímco nástupní plat IT specialisty z Masarykovy univerzity letos činil 29 500 korun, brněnské Vysoké učení technické opouštějí absolventi s vyhlídkou na průměrný plat 21 tisíc korun měsíčně. "Nejvyšší nástupní platy mají již tradičně absolventi Fakulty informačních technologií - 25 618 korun.

Nadprůměrné nástupní platy mají studenti také po skončení Fakulty strojního inženýrství a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií," říká mluvčí VUT Jitka Vanýsková. Většina univerzit však nástupní platy absolventů cíleně nesleduje anebo tak činí jen jednou za několik let.