Ministerstvu školství bude zřejmě dočasně zastaveno proplácení dotací z Evropské unie. Audit Evropské komise totiž zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Dnes o tom informovalo ministerstvo.

Z programu může ČR čerpat až 53 miliard korun. Podle náměstka ministra pro evropské záležitosti Michala Zaorálka už úřad problém řeší. Ministerstvo školství je kvůli čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky.

Podle předběžné zprávy zjistil audit nedostatky v kontrolním systému a v několika projektech realizovaných jak kraji, tak ministerstvem. Kvůli možnému pozastavení dotací už ministr školství Josef Dobeš (VV) požádal o schůzku premiéra Petra Nečase (ODS).

"Jedná se o závažný problém České republiky. Na jeho řešení je tedy nezbytná spolupráce s dalšími úřady - s ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj," dodal Zaorálek.

Ministerstvo školství nyní očekává pozastavení proplácení dotací do doby, než bude zjednána náprava. Podle Zaorálka vznikly nedostatky v letech 2008 a 2009 a špatně nastavenou kontrolu projektů má na svědomí minulé vedení. "Na základě doporučení auditu Evropské komise budou neprodleně přijata opatření ke zvýšení kontrolních mechanismů. Chci ubezpečit veřejnost, že se v žádném případě nejedná o zastavení programu jako takového," uvedl Zaorálek.

Podle pravidel EU musí každý operační program do konce roku 2011 certifikovat 15 procent prostředků, které má v tomto období v Bruselu k dispozici. Program Výzkum a vývoj pro inovace měl na začátku prosince certifikováno 1,3 procenta celkových peněz, u programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost to bylo 5,5 procenta. Certifikací se rozumí ověření výdajů jednotlivých programů.

Podle předsedy poslanců vládních TOP 09 a STAN Petra Gazdíka by měl Dobeš ze situace vyvodit osobní odpovědnost. "Za rok a půl na ministerstvu nepředvedl takřka nic vyjma toho, že Českou republiku patrně připravil o velké množství peněz z evropských fondů," řekl na Dobešovu adresu.

Dobešovu rezignaci požaduje také jeho dlouhodobý kritik, stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zase míní, že se jedná o daň, kterou veřejnost platí za důvěru k Věcem veřejným. "Považuji to za výsledek zcela nekvalifikovaného řízení, ba dokonce za výsledek naprostého nepochopení řízení nezbytných procesů čerpání ze strukturálních fondů," uvedl.

Podle předsedy poslanců VV Víta Bárty Dobeš současnou situaci nezavinil. Zastavení dotací prý hrozí kvůli zadávání zakázek, a to podle něj nespadalo do doby působení Dobeše, ale do doby spojené s bývalým šéfem sekce evropských fondů Janem Vitulou, současným předsedou jihomoravské TOP 09.

Dobeš chce za 890 milionů učit dospělé Čechy zdravě žít. Dostane na to peníze z EU - čtěte ZDE

Ministerstvo školství patří k institucím, které čerpají evropské dotace v Česku nejpomaleji. Na pozici vrchního ředitele sekce řízení operačních programů EU se za Dobešova působení vystřídalo už pět manažerů. Poslední, Robert Plaga, skončil k 28. prosinci, ve funkci byl jen několik dní. Svůj odchod vysvětlil tím, že jeho představy o odborném vedení agendy se neshodují s představami ministerstva.

Do roku 2013 může Česko získat z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na nejrůznější výukové projekty celkem zhruba 53 miliard korun. Dalších asi 59 miliard je v programu Výzkum a vývoj pro inovace, určeny jsou na vědecké projekty.

Související